Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Perehdytysoppaan laatiminen yritykselle

Nivala, Ella (2023)

 
Avaa tiedosto
Nivala_Ella.pdf (821.1Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Nivala, Ella
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202303012930
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli työntekijän perehdyttäminen. Toiminnallisen opinnäytetyön tavoitteena oli laatia perehdytysopas Yritys X toimistotyöntekijälle taloushallinnon työtehtäviin. Perehdytysoppaan tavoitteena on toimia tietovarastona toimistotyöntekijällä hänen työssään sekä mahdollistaa uuden työntekijän perehdyttäminen ja työnopastus. Opinnäytetyö koostuu kahdesta osasta, teoriaosuudesta ja itse perehdytysoppaasta.

Perehdyttäminen käsittää toimenpiteitä, joilla yritys pyrkii saamaan henkilön sopeutumaan mahdollisimman hyvin uuteen työhön ja työympäristöön. Työnopastukseen taas kuuluvat kaikki ne toiminnot, jotka liittyvät itse työtehtävään. Perehdyttäminen ja työnopastus antavat työntekijälle valmiudet, joiden avulla henkilö pystyy työskennellä oikein ja mahdollisimman tehokkaasti.

Opinnäytetyön teoreettinen osio koskee perehdyttämistä ja työnopastusta. Teoreettisessa osiossa käydään läpi, mitä perehdyttäminen ja työnopastus ovat ja, mitä niihin sisältyy. Perehdyttämisen osa-alueina ovat perehdyttämisen tavoitteet ja hyödyt, haasteet ja ongelmat, suunnittelu ja toteutus sekä perehdyttämiseen liittyvä lainsäädäntö ja vastuu. Työnopastuksen osa-alueina ovat työnopastuksen tarve ja sen vaiheet.

Opinnäytetyö on toteutettu tekijän omana projektina. Opinnäytetyön tuotoksena syntynyt 39-sivuinen perehdytysopas on tarkoitettu yrityksen X käyttöön. Perehdytysopas itsessään on liikesalaisuuksien vuoksi salainen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste