Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Ulkoistamisprosessikuvauksen laatiminen KWH Mirka Oy:lle

Rantala, Susanna (2015)

 
Avaa tiedosto
Rantala_Susanna.pdf (4.753Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Rantala, Susanna
2015
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202304175397
Tiivistelmä
Tämän toiminnallisen opinnäytetyön tarkoituksena oli laatia Jepualla toimivalle ja hiomatuotteita valmistavalle KWH Mirka Oy:lle kuvaus sen hiomanauhatuotannon ulkoistamisprosessista Virossa sijaitsevaan yritykseen nimeltä Tempest AS. Opin­näytetyön tavoitteena oli antaa lukijalle käsitys ulkomaille ulkoistamisesta ja pro­sessien kuvaamisesta, niin teoreettiselta kannalta kuin KWH Mirkan tapausta so­veltaen sekä antaa kattava kuva kansainvälisen yrityksen toiminnasta. Opinnäyte­työn tuotteen laatimisen tavoitteena oli, että se täyttäisi toimeksiantajan vaatimukset ja odotukset ja että yrityksellä olisi siitä hyötyä tulevaisuudessa.

Opinnäytetyön tuotteeksi muodostui ulkoistamisprosessikuvaus, joka sisaltää keskeisiä tietoja toimeksiantajan ulkoistamisprosessista sen vaatimusten ja toiveiden mukaan. Ulkoistamisprosessikuvauksen suunnittelussa ja toteutuksessa otettiin vahvasti huomioon toimeksiantajan odotukset ja dokumentointikäytannöt. Valmis prosessikuvaus sisaltää tietoa muun muassa ulkoistamisen hyödyistä, valmiste­luista, sopimuksista sekä kohdatuista ongelmista ja niiden ratkaisuista.

Opinnäytetyö oli toiminnallinen ja se jakautui kahteen osaan. Teoriaosuudessa käsiteltiin ulkomaille ulkoistamista, jonka osa-alueita olivat ulkoistaminen käsittee­nä, ulkoistamisen syyt, ulkoistamisen riskit ja hyödyt sekä ulkoistamisen rakenne. Lisaksi työn viitekehykseen kuului prosessikuvauksen tekeminen, johon sisältyy teoriaa prosessin sisällösta, prosessimallintamisen tarkoituksesta ja siitä tulevista hyödyistä, prosessin vaiheista, prosessin kuvaamisen vaiheista sekä prosessike­hittämisen lahtokohdista. Opinnäytetyön tuloksena syntynyt tuote esiteltiin työn lopussa kertomalla sen toteutusprosessista, jonka jälkeen esiteltiin ja arvioitiin valmis tuote.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste