Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Palvelumuotoilu apuna artikkelikehityksessä : nuorten tarpeiden löytäminen yhteiskehittämisen keinoin

Kiiski, Satu (2023)

 
Avaa tiedosto
Kiiski_Satu.pdf (30.51Mt)
Lataukset: 


Kiiski, Satu
2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202304246048
Tiivistelmä
Tämän toiminnallisen opinnäytetyö aiheena oli artikkelikehitys yhteiskehittämisen keinoin nuorille käyttäjäryhmille, ikähaarukkana toimi noin 18–26-vuotiaat. Kehitystyö pohjautui muotoilun menetelmiin ja käyttäjälähtöiseen ajatteluun niin, että Yleisradio Oy saa aineistosta materiaalia artikkelien kehitystyöhön. Menetelmiin lukeutui yhteiskehittämistyöpajaa, käyttäjätestausta ja kyselytutkimusta. Artikkelikehitystä käsiteltiin mobiililähtöisesti ja Yle-palvelun artikkeleiden näkökulmasta.

Tiedonhankinnan kohderyhmänä oli nuoret ja saadusta datamassasta Ylen artikkelikehitys teki prototyypit. Datasta selvisi, että nuorille on tärkeää sisäistää asiat nopeasti, joten koostaminen ja asioiden tiivistäminen oli tärkeää. Heitä puhututti myös videot, inklusiivisuus, artikkeleiden kommentointimahdollisuus ja alkuperäisille lähteille pääseminen. Koska tiivistäminen ja koostaminen oli selvästi nuoria kiinnostava teema, tehtiin prototyypit sen pohjalta. Testasin artikkelityyppiä viiden nuoren kanssa. Opinnäytetyössä selvitettiin myös artikkelikehitystä ja sen trendejä Pohjois-Amerikassa sekä Suomessa. Nuorten tarpeiden huomioiminen artikkelikehitystyössä on tärkeää yhteiskunnallisesti, koska nuoret ovat uusi kasvava median kohderyhmä. Median tuottajien tulee vastata paremmin nuorten tarpeisiin ja toiveisiin.

Loppuproduktina työstä syntyi kevyt opas, joka on erillinen dokumentti sekä taiteellinen projekti. Oppaan nimi on Palvelumuotoilu <3 Artikkelikehitys. Opas on saatavilla digitaalisena versiona keväällä 2023. Opas tarjoaa artikkelikehitystyöhön muotoilun työkaluja ja keinovalikoimaa. Oppaassa käsitellään lyhyesti muotoilua, palvelumuotoilua ja yhteiskehittämistä sekä lopussa käydään läpi tapausmuodossa Pasilassa järjestetty yhteiskehittämistyöpaja.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste