Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

MENETELMIEN KETTERYYS OSANA TIETOJÄRJESTELMÄN HANKINTAA VALTIONHALLINNOSSA

Närhi, Ari (2014)

 
Avaa tiedosto
Narhi_Ari.pdf (1.024Mt)
Lataukset: 


Närhi, Ari
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014061312881
Tiivistelmä
Julkiset hankinnat tulee tehdä lain ja ohjeiden mukaisesti, niiden tarkoitus on varmistaa yritysten tasapuolinen kohtelu. Tietojärjestelmäprojektien epäonnistumisien syynä pidetään heikkoa hankinnan osaamista varsinkin julkisissa tietojärjestelmähankkeissa. Yhtenä ratkaisuna hankintojen onnistumisen pidetään ketteriä menetelmiä.

Tässä opinnäytetyössä tutkittiin lain julkisista hankinnoista hankintamenetelmien eroja ja hankintamenetelmien soveltumista laajan tietojärjestelmän hankintaan. Tutkimustavoitteena oli selvittää mitkä hankintalain mukaisista menetelmistä tarjoaa mahdollisimman ketterän tavan hankintaan. Opinnäytetyössä selvitettiin hankinnan kohteen sisällön määrittäminen järjestelmävaatimusten ja käyttäjätarinoiden avulla sekä ketterien ohjelmistokehitysmenetelmien teoria. Lisäksi tutkittiin tietojärjestelmän vaatimusten ja vaatimusmäärittelyn eroja perinteisen vesiputousmallin mukaisella menetelmällä ja ketterien menetelmien välillä.

Opinnäytetyön soveltavassa osassa tutkittiin tapaustutkimuksena Hätäkeskuslaitoksen hätäkeskustietojärjestelmän vaatimus- ja käyttäjätarinamäärittelyä ja hankinnan toteutusta. Tapaustutkimus perustui vaatimusten määrittelyn ja hankinnan dokumentaatioon, kyselytutkimukseen ja teemahaastatteluun. Tapaustutkimuksen tavoitteena oli selvittää soveltuvin hankintamenetelmä laajan tietojärjestelmän hankintaan ja sisällön kuvaamiseen. Lisäksi tavoitteena oli selvittää miten hankinnan kohteen määrittely vaikuttaa hankintaan. Jatkotutkimuksena tulisi selvittää toimitusprojektin aikainen muutoshallinta ja vaatimusten riippuvuuksien vaikutus toteutukseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste