Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Monikäyttöisen akustiikkaelementin muotoilu

Tossavainen, Anni (2023)

 
Avaa tiedosto
Tossavainen_Anni.pdf (19.78Mt)
Tossavainen_Anni_video.mp4 (8.937Mt)
Lataukset: 


Tossavainen, Anni
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202304296979
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää työn murroksen ja etätyön aiheuttamia tarpeita akustiikkaratkaisuille, omaksua tuotemuotoilu osaksi omaa muotoiluosaamista ja valmistaa kohderyhmän, eli toimisto-/päätetyötä tekevien henkilöiden käyttöön soveltuva monikäyttöinen akustiikkaratkaisu muuttuviin toimistoympäristöihin.

Muotoiluprosessi aloitettiin tiedonhankinnalla ja esikuva-analyysillä, jonka jälkeen käyttäjäymmärrystä kerrytettiin 14 päivän mittaisen, kuvia, taidetta ja ääntä kerryttävän muotoiluluotaimen avulla. Tulokset kiteytettiin toimeksiantajalle järjestettyä ideointityöpajaa ja käyttäjätiedon jatkokäyttöä varten. Ideoita luonnosteltiin ja hahmomalleja tehtiin kolme ennen lopullisen muodon kehittymistä.

Käyttäjätutkimuksen ja opinnäytetyön aikana tehtyjen havaintojen perusteella voidaan sanoa, että tietoisuus akustiikasta esimerkiksi terveyteen ja tehokkuuteen vaikuttavana ergonomiatekijänä on vajavaista ja että tuotteelle voisi olla markkinatilaa.

Tärkeimpinä elementteinä kehitystyön tuloksena syntyneessä, muista alan tuotteista eroavassa tuotteessa on liikuteltavuus ja monikäyttöisyys. Kehitetty tuote mahdollistaa sen monipuolisen käyttämisen erilaisissa tiloissa ja tilanteissa. Sen avulla tiloja voidaan käyttää monipuolisemmin ja kokemusta tiloista voidaan parantaa.

Työ tehtiin yhteistyössä ArteMano acoustics Oy:n kanssa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste