Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Inframallien hyödyntäminen tieturvallisuusauditoinnissa

Niemelä, Leo (2023)

 
Avaa tiedosto
Niemela_Leo.pdf (2.031Mt)
Lataukset: 


Niemelä, Leo
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202305057842
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia inframallien hyödyntämisen mahdollisuuksia tieturvallisuusauditoinneissa. Työn aihe sai alkunsa auditointien maastokäynneistä. Maastokäynneillä on huomattu asioita, jotka jäävät pelkkiä suunnitelmapiirustuksia tarkasteltaessa huomaamatta. Tästä syntyi ajatus, voisiko inframalleja hyödyntämällä huomata ne asiat, jotka suunnitelmapiirustuksista jäävät huomaamatta.

Opinnäytetyön teoriaosuus tehtiin keräämällä tietoa alan lähteistä ja tieteellisistä julkaisuista. Tutkimuksellisen osuuden aineistoa kerättiin kyselyn, haastatteluiden ja pilottihankkeen avulla. Kyselylomake lähetettiin laajalle ryhmälle alan asiantuntijoita. Haastateltavat valittiin kyselyn vastausten perusteella. Pilotoinnin tarkoituksena oli kokeilla käytännössä inframallin toimivuutta tieturvallisuusauditoinnin tekemisessä.

Kyselyn, haastatteluiden ja pilotoinnin tulokset osoittavat, että inframallit ovat hyvä työkalu tukemaan auditointeja. Mallit mahdollistavat tarkemman ja varmemman auditoinnin lopputuloksen. Mallien avulla esimerkiksi näkemien, tien geometrian ja optisen ohjauksen toteutumista on helpompi arvioida. Mallit ja suunnitelmapiirustukset tukevat toinen toisiaan, ja paras auditoinnin lopputulos saavutetaan käyttämällä molempia menetelmiä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste