Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ketterä ohjelmistokehitys yrityksen, työntekijän ja asiakkaan välisessä interaktiossa

Luurila, Nea (2023)

Avaa tiedosto
Luurila_Nea.pdf (516.9Kt)
Lataukset: 


Luurila, Nea
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023051912219
Tiivistelmä
Työ tehtiin Suunto Oy:lle, urheilu- ja sukelluskellojen valmistajalle, selvittämään uuden ohjelmistokehitys-mallin toimivuutta ja mahdollisia kehityksestä hyötyviä osa-alueita. Suunnolla on ketterän ohjelmistokehi-tyksen malli ollut jo jonkin aikaa käytössä, ja yritys on päässyt sopeutumaan mallin tapoihin ja muotoilemaan Suunnolle sopivia käytänteitä. Työn on tarkoitus auttaa Suunnon digitaalisen tarjonnan kehityksessä sekä tuoda esiin uuden sovelluskehitysmallin mahdollisuuksia objektiivisesti. Opinnäytetyöntekijä on ollut lähes vuoden Suunnon työntekijänä, joten tietoutta ja kokemusta yrityksen toiminnasta on kertynyt. Ottaessaan tämän huomioon Suunto toivoo enemmän näkökulmia ja objektiivisia näkemyksiä uudesta työskentelymal-lista.
Työssä selvitetään uuden mallin vaikutuksia ja kerätään mallia kokeneiden mielipiteitä ja kokemuksia kyse-lytutkimusten avulla. Kyselyt kohdistetaan Suunnon kenttätestaajille sekä työntekijöille, sillä he ovat suoras-sa vuorovaikutuksessa työmallin kanssa. Kyselyt ovat tähän paras tutkimuskeino, sillä kysymyksiä voidaan esittää paljon, ja niihin vastaamiseen annettiin vapaat kädet. Validiteetti ja reliabiliteetti otettiin huomioon kyselyiden laadinnassa. Tulosten analysointi tapahtui kvalitatiivisten keinojen avulla. Vastauksista kerättiin useimmin esiintyneitä teemoja ja teemoihin liitettyjen vastausten perusteella tehtiin johtopäätökset.
Suunnon uusi malli luo hyvän ilmapiirin ja suuret mahdollisuudet asiakaspalautteen huomiointiin. Työnteki-jät ovat myös hyödyntäneet tätä mahdollisuutta parhaansa mukaan, mutta asiakkaiden mielestä se ei näy tarpeeksi Suunnon toiminnassa tai markkinoinnissa. Uusimmat tuotteet ovat kuitenkin valaisseet Suunnon tulevaisuutta asiakkaiden silmissä. Työntekijät kokivat, että uudessa mallissa suuremmilta projekteilta jää suunnittelu ja suunnitelman notkeus hieman varjoon, kun taas pienempien työtehtävien aikana kaivattaisiin vähemmän suunnittelua ja enemmän läpinäkyvyyttä tiimien kesken.
Suunnolle käyttöön otettu malli toimii hyvin, mutta kehittämisen varaa olisi esimerkiksi Scrum- ja Kanban-mallien tasapainotuksessa. Suurempiin projekteihin Scrum-malli sopii hyvin, mutta pienempien työtehtä-vien aikana sitä saisi keventää lähemmäs Kanban-mallia. Huomiota laitevalmistuksessa käytettävän vesipu-tousmallin kytkemiseen ohjelmistokehityksen ketterään malliin kaivattiin lisää. Tämä kaikki viittaa siis Kan-ban-mallin roolin vahvistamiseen työkäytänteissä, eli tarvitaan entistä enemmän läpinäkyvyyttä tiimien väli-siin suhteisiin, mukaan lukien laitevalmistajatiimit. Asiakkaiden kyselyn perusteella päädyttiin toteamaan, että asiakaspalautteen huomioon ottamisen lisäksi tästä olisi hyvä tehdä läpinäkyvämpää. Asiakkaiden tulisi nähdä selkeämmin, että heidät otetaan huomioon.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste