Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Vatsan ja selän alueen kirurginen ihodesinfektio

Furina, Liliya; Nylund, Eva (2023)

 
Avaa tiedosto
Furina_Nylund.pdf (279.7Kt)
Vatsan ja selan ihodesinfektio.mov (574.0Mt)
Lataukset: 


Furina, Liliya
Nylund, Eva
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023052112325
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kehittää opetusvideo Uuden lastensairaalan Leikkaus- ja anestesiaosaston hoitohenkilökunnalle vatsan ja selän alueen kirurgisesta ihodesinfektiosta.

Opinnäytetyön tavoitteena oli luoda potilasturvallisempi leikkausympäristö tuottamalla perehdytysmateriaaliksi soveltuva opetusvideo, jossa kuvatut desinfektiomenetelmät ovat ajankohtaisia ja oikeaoppisia, sekä mahdollistaa yhtenäisten desinfektiomenetelmien käyttöönotto koko osastolla.

Oikeaoppisia desinfektiomenetelmiä noudattamalla voitaisiin ehkäistä suuri osa leikkauksiin liittyvistä infektioista, joiden yleisin muoto on leikkaushaavan tai leikatun alueen infektio. Potilaan iholla olevat bakteerit ovat keskeinen tekijä infektioiden synnyssä ja näitä bakteereita pyritään poistamaan kirurgisella ihodesinfektiolla. Videolla esitetyt menetelmät perustuvat tutkittuun tietoon leikkauksiin liittyvistä infektioista ja niiden ennaltaehkäisystä. Videolla selän alueen ihodesinfektio tehdään ChloraPrepillä, eli klooriheksidiinillä ja isopropyylialkoho-lilla ja vatsan alueen ihodesinfektio Dilutus A12t kostutetuilla pesusykeröillä, sillä Uudessa lastensairaalassa ei käytetä ChloraPrepiä vatsan alueen ihodesinfektiossa.

Kehittämistyön tuloksena oli noin kuuden minuutin pituinen leikkausta edeltävän ihodesinfektion ohjevideo. Video tuotettiin tiiviissä yhteistyössä työelämäyhteistyökumppanin kanssa, jotta se saatiin vastaamaan heidän tarpeitaan mahdollisimman hyvin. Lisäksi ennen videon kuvaamista laadittiin laatukriteerit onnistumisen arviointia varten, jotka sen tuli täyttää. Laatukriteerit luotiin opetusvideoiden kuvaamiseen liittyvän teoriatiedon pohjalta. Video on kuvattu Uuden lastensairaalan tiloissa ja se on hyvin siirrettävissä myös muihin ympäristöihin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste