Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Perehdytyspolku : motivaatiota myyntityöhön

Vanhanen, Antti (2023)

 
Avaa tiedosto
Vanhanen_Antti.pdf (1.114Mt)
Lataukset: 


Vanhanen, Antti
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023052614739
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia erityisesti perehdytystä sekä perehdyttäjän että uuden työntekijän roolista. Tavoite oli saada mahdollisimman monipuolista aineistoa ja taustatietoa aiheesta sekä perehdytyksen mahdollisista epäkohdista. Usein työntekijöiden perehdytys on vajavaista, mistä voi seurata esimerkiksi tuottavuuteen ja motivaatioon liittyviä ongelmia.

Tutkimukset teetettiin eri myyntiorganisaatioissa toimiville myyjille, esihenkilöille sekä rekrytoinnin ja perehdytyksen ammattilaisille kyselyiden sekä haastatteluiden avulla. Tämä tapa sen vuoksi, että saadaan kokemuksia perehdytyksestä ja motivoinnista myös muista kuin toimeksiantajan organisaatiosta, koska myynti on organisaatioista riippumatta melko samanlaista ja sen vuoksi tutkimustulokset ovat myös helposti kopiotavissa muillekin yrityksille.

Tarkoitus oli tutkimuksen ja omakohtaisen pitkän myyntialalta sekä perehdytyksestä kertyneen kokemukseni kautta luoda myyntialalla toimivalle yritykselle X uusi motivoiva perehdytyspolku, jonka avulla keskitytään vahvistamaan uuden työntekijän sekä kouluttajan motivaatiota rekrytoinnista koeajan (6kk) loppuun saakka. Yritys X saa työstä lopputuotoksena työnimikkeellä Perehdytyspolku tehdyn PowerPoint -aineiston, jota on tarkoitus käyttää uusien myyjien koulutuksessa.

Tuloksena saatiin hyvää taustatietoa rekrytoinnista ja perehdytyksestä, mikä osoittaa että näihin asioihin on varmasti useissa paikoissa syytä kiinnittää huomiota entistä enemmän. Tulokset auttoivat luomaan perehdytyspolkua yritykselle X ja ohjasivat kiinnittämään huomiota oikeisiin asioihin.

Ehdotuksena on, että erityisesti myyntiorganisaatiot kiinnittävät tarkemmin huomiota ja arvioivat omaa rekrytointi- ja perehdytysprosessiansa kriittisemmin ja päivittävät toimintamallejansa, jotta työntekijöiden motivaatiota saadaan ruokittua ja ohjattua heitä kriittisimmin rekrytoinnista koeajan loppuun, mutta myöskin työsuhteen myöhemmissä vaiheissa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste