Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Evakkous on jättänyt jälkensä minuunkin": evakkolasten jälkeläisten vertaistoimintaa kehittämässä

Suutari, Päivi (2023)

 
Avaa tiedosto
Suutari_Paivi.pdf (1.123Mt)
Lataukset: 


Suutari, Päivi
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023053116533
Tiivistelmä
Kehittämismuotoisen opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa suunnitelma evakkolasten jälkeläisille suunnatun vertaistoiminnan käynnistämiseksi. Opinnäytetyön työelämäkumppanina toimi Evakkolapset ry, jonka vertaistoiminta on toistaiseksi kohdentunut lähinnä lapsena evakkoon joutuneille, nykyisin jo ikääntyneille ihmisille. Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää yhdistyksen toimintaa suuntaan, joka mahdollistaisi evakkolasten jälkeläisille ylisukupolvisen tunnetaakan käsittelemistä ja juurien pohdintaa yhdessä vertaisten kanssa. Tuotoksina tavoiteltiin suunnitelman lisäksi taustoituskoostetta jälkeläisten toiveista ja tarpeista ja huoneentaulua ryhmänohjaajien tueksi.

Opinnäytetyön teoreettisena viitekehyksenä toimivat palvelumuotoiluajattelu, ylisukupolvisuus ja traumatietoinen kohtaaminen. Lisäksi tietoperustassa on käsitelty evakkolapsuutta sota-ajan kiintymyssuhteiden ja lasten kokemien menetysten näkökulmasta sekä sosiaali- ja terveysalan järjestöjen vertaistoimintaa.

Kehittämistyössä hyödynnettiin palvelumuotoilun menetelmiä. Asiakasymmärrystä hankittiin lukemalla tietokirjallisuuden ja tutkimusten lisäksi runsaasti kokemuskertomuksia. Yhteyttä evakkolasten jälkeläisiin rakennettiin verkkopohjaisella kyselyllä ja Facebook-viestinnällä. Kyselyvastausten pohjalta luotiin neljä eri persoonaprofiilia: Ruska (omaksujat), Utu (karjalaiset), Kuura (varovaiset) ja Helle (irralliset). Persoonaprofiilit syntyivät sen perusteella, miksi vastaajat pitivät tai eivät pitäneet vertaistoimintaa kiinnostavana. Lisäksi kehittämistyössä havainnoitiin asiakaspolkua ja sen kontaktipisteitä evakkolapsen jälkeläisten perspektiivistä ja haastateltiin kahta yhdistyksen aktiivitoimijaa 5 x miksi -menetelmällä. Yhdistyksen aktiivitoimijoille tehtiin oma kyselynsä.

Kehittämistyön tuotoksina saatiin kyselyjen vastauskoosteet, ideakooste vertaistoiminnan käynnistämiseksi sekä tekstisisältöä ja huoneentaulu ryhmänohjaajien perehdytysmateriaaliin. Kyselyjen vastauskoosteita ja asiakasprofiileja voidaan jatkossa hyödyntää muun muassa yhdistyksen strategiatyössä, vuorovaikutussuunnitelman laatimisessa ja yhdistystoiminnan avustushakemuksissa.

Kehittämistyössä ilmeni, että evakkolasten jälkeläisillä on kiinnostusta ja tarvetta vertaistoimintaan. Erityisesti he, jotka kokevat kantavansa vanhempansa tai isovanhempansa evakkolapsuuden tunnetaakkaa itsessään (Ruska), haluavat kohdata muita saman kokemuksen omaavia. Myös omista juurista keskustelua kaivataan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste