Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

”Eivät he ole outoja, he ovat vain ihmisiä kuten mekin”: sairaanhoitajaopiskelijoiden asenteet vammaisia henkilöitä kohtaan -kirjallisuuskatsaus

Rökman, Sara; Tala, Jenni (2023)

 
Avaa tiedosto
Rokman_Tala.pdf (303.4Kt)
Lataukset: 


Rökman, Sara
Tala, Jenni
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023060923140
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa ja kuvata, minkälaisia tutkimuksia sairaanhoitajaopiskelijoiden asenteista vammaisia ihmisiä kohtaan on tehty ja minkälaisia asenteita heillä on. Kuvailevan kirjallisuuskatsauksen menetelmällä toteutetun opinnäytetyön tavoitteena oli tuottaa tietoa, josta hyötyvät vammaisalan toimijat ja hoitoalan koulutuksesta vastaavat tahot.

Aineistoa kerättiin helmi- ja huhtikuun aikana vuonna 2023. Cinahl-, Medline- ja Proquest-tietokannoista hakujen avulla valikoitui kahdeksan tutkimuskysymyksiin vastaavaa tutkimusartikkelia, jotka analysoitiin luokittelun avulla.

Opinnäytetyön tulosten mukaan sairaanhoitajaopiskelijoiden asenteita on tutkittu vähän. Osassa tutkimuksia asennemittaus oli tehty ryhmien välisenä vertailuna opintojen aikana, osassa asenteita oli tutkittu ennen ja jälkeen vammaiskokemuksen tai koulutusintervention. Opiskelijoiden asenteet olivat myönteisiä ja kielteisiä vammaisia kohtaan. Vammaisista saatu kokemus vaikutti pääosin positiivisesti opiskelijoiden asenteisiin.

Jatkossa olisi hyvä kartoittaa tulevien sairaanhoitajien opetussuunnitelmien sisältöä ja lisäkoulutuksen tarvetta vammaisten hoitotyöhön liittyen. Tulevaisuuden tutkimuskohteeksi nousee myös vammaisalan toimijoiden tarpeiden kartoitus tulevien ammattilaisten rekrytoinnissa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste