Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Laulattaako? : Laulamattomat laulamassa Kälviän seurakunnan laulukursseilla

Hekkala, Markku (2012)

 
Avaa tiedosto
Hekkala_Markku.pdf (1.890Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Hekkala, Markku
2012
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023092026090
Tiivistelmä
Pedagoginen ja toiminnallinen opinnäytetyöni "Laulattaako?" koostuu rakentamastani pedagogis-toiminnallisesta laulukurssista sekä kirjallisesta raportista, jossa esittelen kurssin suunnittelun, toteutuksen, siitä saamani palautteen sekä omia kokemuksiani ja huomioitani kurssista,

Järjestin työssäni Kälviän seurakunnan kanttorina kaksi viiden kokoontumisen mittaista laulukurssia, jotka oli suunnattu kaikille, jotka pitivät itseään laulutaidottomina tai tunsivat itsensä epävarmoiksi laulajiksi. Ensimmäinen kurssi oli syyskuussa 2011 ja toinen lokakuussa 2012. Ensimmäisellä kurssilla oli 34 monen tasoista laulajaa ja toisella 15 osallistujaa, jotka kaikki pystyivät laulamaan helpohkot melodiat melko hyvin. Osallistujat tulivat Kälviää laajemmalta alueelta.

Laulattaako? pyrki rohkaisemaan ihmisiä laulamaan ja avaamaan lukkoja, jotka estivät laulamista. Osa kurssilaisista kertoi olleensa laulamatta lapsuudesta saakka saatuaan silloin tyrmäävää palautetta laulamisestaan. Muita laulamattomuuden syitä olivat esimerkiksi ujous ja vaikeus hallita omaa ääntään. Kurssille osallistuminen kertoi laulamisen halusta ja itsensä voittamisesta, sillä muutamilta osallistujilta mukaan uskaltautuminen oli vaatinut todella paljon.

Suunnittelin ja toteutin kurssin siten, että se sisälsi kehon hallinnan, hengittämisen, äänenkäytön, melodioiden ja rytmien sekä kuorolaulun alkeiden harjoittelua. Laulaminen aloitettiin puhelaulusta. Hengitykseen, ääneen, ihmisäänen syntymiseen ja kuuloaistiin perehdyttiin myös luentotyppisen opetuksen keinoin. Kurssit toteutettiin yhteistoiminnallisen oppimisena. Kurssin aikana sovelsin tutkivaa opettajuutta tehdessäni huomioita osaamisesta ja oppimisesta ja valitessani kulloiseenkin tilanteeseen mahdollisimman hyvin sopivia harjoituksia.

Kurssilaisilta saamani palautteen mukaan kurssit onnistuivat hyvin ja vastasivat kurssilaisten niille asettamia odotuksia. Syksyn 2012 kurssilla tehdyn palautekyselyn mukaan useimmat kurssilaisista kokivat kurssin helpottaneen laulamista ja opettaneen äänenkäyttöä. Apua oli saatu erityisesti hengittämiseen ja rennommin laulamiseen. Kurssilaiset toivoivat myös jatkossa järjestettävän kurssin kaltaista toimintaa. He olivat erittäin motivoituneita kurssille tullessaan ja puolet vastanneista halusi jatkaa laulamista lauluryhmässä tai kuorossa. Myös yksityiset laulutunnit kiinnostivat. Laulamisen ilon kokeminen antoi lisää intoa laulamiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste