Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Discord kohtaamispaikkana : nuorten aikuisten kokemuksia Espoon mielenterveysyhdistys EMY ry:n digitaalisesta kohtaamispaikkatoiminnasta

Pöyhtäri, Arttu (2023)

 
Avaa tiedosto
Poyhtari_Arttu.pdf (748.9Kt)
Lataukset: 


Pöyhtäri, Arttu
2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023111029122
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää haastattelujen avulla osallistujien kokemuksia siitä, miten digitaalinen kohtaamispaikkatoiminta on lisännyt heidän osallisuuden kokemuksiaan ja vähentänyt yksinäisyyttä. Tavoitteeni oli tuottaa tietoa siitä, miten osallistujat itse kokivat alustojen hyödyt ja mahdolliset haitat, jos niitä nousisi. Opinnäytetyön tietoperusta keskittyi nuorten aikuisten yksinäisyyteen ja osallisuuteen, kolmannen sektorin rooliin yhteiskunnassa, digitaalisten alustojen käyttöön ja merkitykseen, sekä siihen miten ne voivat vaikuttaa nuorten aikuisten yksinäisyyteen ja osallisuuteen.

Opinnäytetyö tehtiin laadullisena tutkimuksena. Sitä varten haastateltiin kahta Espoon mielenterveysyhdistyksen asiakasta, jotka olivat osallistuneet nuorten aikuisten digitaaliseen kohtaamispaikkatoimintaan koronapandemian aikana. Aineisto analysoitiin induktiivisella sisällönanalyysilla. Aineistosta nousseiden tuloksien perusteella digitaalinen kohtaamispaikkatoiminta koettiin merkitykselliseksi ja sen avulla saadut osallisuuden kokemukset olivat auttaneet yksinäisyyden vähenemisessä. Aineistosta nousi kolmantena teemana myös vertaisuus, jota pidettiin merkittävänä komponenttina osallisuuden kokemuksen kannalta.

Digitaalisen kohtaamispaikkatoiminnan ei koettu syrjäyttävän fyysisiä kohtaamisia, mutta sen koettiin tarjoavan erittäin matalan kynnyksen toimintaa ja mahdollisuuden osallistua myös silloin kuin oma jaksaminen on matalaa. Omien kokemuksien jakaminen muiden samankaltaisissa tilanteissa olevien tai olleiden kanssa koettiin hyvänä tapana helpottaa akuuttia yksinäisyyttä ja lisätä osallisuutta. Alustan koettiin myös mahdollistavan yhteisöllisyyttä ja sosiaalisten kontaktien luomista etänä. Sitä pidettiin myös hyvä tapana saada ensikosketus järjestön toimintaan ja sen koettiin helpottavan osallistumista myös lähitoimintaan.

Jatkotutkimusaiheiksi aineistosta nousi osallisuuden ja vertaisuuden välinen yhteys sekä digitaalisten ja fyysisten kohtaamisten integraatio. Digitaalista toimintaa olisikin hyvä kehittää lisää ja pohtia mahdollisia yhteistyön tuomia synergiaetuja muiden toimijoiden kanssa. Tämän lisäksi monipuolisemmat ryhmätoiminnot etätoiminnassa hyödyttäisivät osallistujia.


Asiasanat: osallisuus, yksinäisyys, vertaisuus, digitaalinen kohtaamispaikka, järjestöt
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste