Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Asiakaslähtöisen kirjaamisen kehittäminen kotihoidossa

Nikula, Petra (2010)

 
Avaa tiedosto
Nikula_Petra.pdf (3.103Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Nikula, Petra
2010
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023113033054
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tarkoituksena oli kehittää prosessinomaista sekä asiakaslähtöistä kirjaamista kotihoidossa. Tavoitteena on hyvien käytäntöjen mukainen kirjaaminen kotihoidossa niin, että kirjaaminen tukee asiakkaiden kokonaisvaltaista hoitotyötä. Lisäksi on tärkeää, että hoitohenkilökunta ymmärtää kirjaamisen merkityksen asiakkaan hyvän hoidon toteutumiseksi.

Toteutin opinnäytetyön toimintatutkimuksena syksyn 2009 ja kevään 2010 aikana Jokivarsikuntien kotihoidossa. Tutkimusmenetelminä olivat hoitohenkilöstölle tehdyt avoimet kyselyt (n=20, n=16) sekä swot-analyysi. Näiden tukena haastattelin asiakkaita (n=6) teemahaastattelulla. Aineiston analysoin induktiivisen sisällön analyysillä.

Tutkimusvastausten mukaan kotihoidon kirjaaminen oli kehittämistyön alussa vaihtelevaa. Kirjaamisesta puuttui kokonaisvaltaisuus ja sitä pidettiin ylimääräisenä, työhön kuulumattomana tehtävänä. Tutkimusvastausten pohjalta saimme kirjaamisen kehittämistehtäviksi kaksi kotihoitoamme kuvaavaa tehtävää. Asiakaslähtöinen hoito ja hoidon kirjaaminen tarkoittavat asiakkaan tarpeista lähtevää hoidon suunnittelua ja toteutusta yhdessä asiakkaan tai hänen omaistensa kanssa. Prosessinomaisella hoidolla ja hoidon kirjaamisella varmistetaan, että asiakkaan hoito on suunnitelmallista ja sitä arvioidaan koko hoidon ajan. Opinnäytetyön jatkokehittämishaasteina hoitohenkilöstö mainitsi muun muassa tietokoneide määrän sekä kirjaamispaikan uudelleen sijoittamisen.

Opinnäytetyön johtopäätöksinä voidaan sanoa, että kirjaamisen kehittäminen tukee asiakaslähtöistä hoitotyötä, yhtenäinen kirjaamiskäytäntö parantaa tiedonkulkua, yhdistää hoitohenkilöstöä sekä heidän työnkuvaansa ja kirjaamisen kehittäminen tulee olla jatkuvaa. Se vaatii säännöllistä koulutusta sekä esimiehen tukea.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste