• Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Hoitotyöntekijöiden kokemuksia yli 65-vuotiaiden alkoholimittarista

Piironen, Minna (2014)

 
Tweet Tiedostoon pääsyä rajoitettu
 
Tiedostoon pääsyä rajoitettu
Avaa tiedosto
Piironen_Minna.pdf (1.397Mt)
Lataukset: 


Piironen, Minna
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014111415648
Tiivistelmä
Yksi tärkeimmistä terveyteemme haitallisesti vaikuttavista tekijöistä on alkoholin liikakäyttö. Alkoholihaittojen määrä Suomessa on lisääntynyt. Tilastoissa näkyy, että vuosien saatossa raittiiden määrä on vähentynyt eläkeikäisten ikäryhmässä. Ikäihmisten alkoholin käyttö on monitahoinen ilmiö.
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää hoitotyöntekijöiden kokemuksia yli 65-vuotiaiden alkoholimittarista sekä sen toimivuutta osana alkoholin käytön puheeksiottoa perusterveydenhuollossa. Lähestymistapa tutkimuksessa oli laadullinen eli kvalitatiivinen. Aineisto kerättiin teemahaastatteluna kevään ja kesän 2014 aikana. Haastat-teluihin osallistui viisi ikäihmisten parissa työskentelevää hoitotyöntekijää, joilla oli kokemusta yli 65-vuotiaiden alkoholimittarin käytöstä. Aineisto analysoitiin teemoit-telemalla aineistolähtöisesti. Tämän opinnäytetyön toimeksiantaja oli Itä-Suomen aluehallintovirasto. Tutkimuksen tuloksia voidaan hyödyntää yli 65-vuotiaiden alko-holimittarin kehittämis- ja koulutustyössä, että mittari tulee Pohjois-Karjalan alueella paremmin hyödynnettyä.
Tuloksista ilmeni, että alkoholia käyttävän ikäihmisen tunnistaminen koetaan haasteellisena. Ilmeni, että ikäihmiset usein vähättelevät omaa alkoholin käyttöään ja alkoholin käytön riskejä ei aina ymmärretä. Yli 65-vuotiaiden alkoholimittari koettiin helpoksi käyttää ja sen koettiin helpottavan alkoholin käytön puheeksiottoa ikäihmisten keskuudessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus