Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Perehdytysopas case-yritykselle

Halttu, Ida (2024)

 
Avaa tiedosto
Halttu_Ida .pdf (690.9Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Halttu, Ida
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202403043804
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on luoda käyttökelpoinen ja muokattavissa oleva perehdytysopas case-yrityksen tarpeisiin. Opinnäytetyön idea tuli, kun huomasin, että kyseisessä yrityksessä perehdytys tuntui olevan puutteellinen ja siihen kaivattiin järjestystä. Työssäni kerron perehdytyksestä ja perehdytyksen hyödyistä yritykselle. Perehdytysopas on suunniteltu juuri tämän kyseisen toimipaikan tarpeisiin ottaen huomioon ketjun suunnittelemat perehdytys aineistot lisäten tutkimuksessa ja teoriassa tulleita ajatuksia.

Teoreettisessa viitekehyksessä käyn läpi opinnäytetyöni kannalta olennaiset asiat. Tuon työssäni esiin vankan teoriapohjaan perustuvaa tietoa, jota hyödynnän perehdytysoppaassani. Opinnäytetyöni on laadullisena tutkimuksena toteutettu. Tutkimusmenetelmänä käytin kyselytutkimusta, jonka avulla selvitin mitä kokemuksia nykyisillä työntekijöillä on perehdytyksestä ja mitä asioita he kokivat omassa perehdytyksessään hyväksi.

Kyselytutkimuksessa selvisi, että perehdytys oli monien mielestä puutteellista. Perehdytystä ei ollut kaikkien kohdalla edes kunnolla ollut vaan asioita oli opittu työn ohessa.

Opinnäytetyön tuloksena tuli yritykselle käyttöön sähköisessä muodossa perehdytyssuunnitelma. Perehdytyssuunnitelma on tehty Excel-muodossa, jotta sen muokkaaminen onnistuu tulevaisuudessa tarpeen mukaan. Perehdytyssuunnitelma on annettu case-yritykselle vapaaseen käyttöön. Perehdytyssuunnitelma auttaa ja selkeyttää uuden työntekijän perehdytystä ja luo siihen selkeyttä. Perehdytyssuunnitelman käyttöä ei ole vielä päästy käytännössä kokeilemaan, joten jatkotutkimuksen voisi tehdä perehdytyssuunnitelman toimivuudesta yrityksessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste