Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Niemen kampusalue uusiutuvien energiaratkaisujen demonstraatioalustana : aurinkoa ja myötätuulta oppimiseen

Kuusela, Jussi (2014)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Kuusela_Jussi.pdf (1.302Mt)
Lataukset: 


Kuusela, Jussi
Lahden ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014112516676
Tiivistelmä
Lahden ammattikorkeakoulu on jo ottanut ensimmäisiä askeliaan Niemen alueen monitoimijakampuksen synnyttämisessä. Lahden ammattikorkeakoulu on päättänyt keskittää kaiken toiminnan Niemen kampusalueelle vuoteen 2018 mennessä. Tämän muutosprosessin vauhdittamiseksi ja monitoimijakampuksen luomiseksi on käynnistetty Future Campus Demonstrator: LAMK Oy monitoimijakampuksella -hanke (FCD-hanke). Sen tarkoituksena on monitoimijakampuksen toimintaedellytysten ja -rakenteiden kehittäminen sekä uudistuvan pedagogiikan luominen.

Tämä opinnäytetyö on tehty Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy:n toimeksiannosta. Työ kuuluu FCD-hankkeen toiseen teemakokonaisuuteen ja sen kolmanteen toimenpiteeseen: ”ympäristö ja energiatehokkaat kampusratkaisut, monitoimijakampus puhtaan teknologian demonstraatioalustana”. Opinnäytetyössä on pohdittu teoreettisesti, minkälaisia uusiutuvan energian oppimisympäristöjä ja demonstraatioalustoja Niemen kampuksella voidaan toteuttaa. Ratkaisuissa on keskitytty aurinkosähköön ja tuulivoimaan.

Monet EU:n ja Suomen kansalliset strategiat ja ohjelmat asettavat vaatimuksia uusiutuvan energian tuotannon lisäämiselle ja kestävälle energiapolitiikalle. Useat korkeakoulut ja oppilaitokset ovat vastanneet näihin vaatimuksiin rakentamalla mittavia uusiutuvan energian ratkaisuja, jotka tukevat oppimista.

Niemenkadulle voidaan jo nyt pienellä panostuksella saada aikaiseksi uusiutuvan energian oppimisympäristö, jonka pohjalta on mahdollista luoda erilaisia demonstraatioalustoja. Uusiutuvasta energiasta sekä kestävästä energiankäytöstä voidaan tehdä koko Niemen kampusalueen yhteinen asia ja se mahdollistaa uudenlaisen yhteistyön kampuksen toimijoiden kesken.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste