Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Peruuntuvien valitusten haittojen vähentäminen hovioikeuksissa hyödyntäen oikeudenkäyntimaksujärjestelyä

Ala-Reinikka, Toni (2014)

 
Avaa tiedosto
ien peruutukset Helsingin hovioikeudessa vuonna 2013 - Opinnaytetyon liite - Toni Ala-Reinikka.xlsx (83.37Kt)
Ala-Reinikka_Toni.pdf (4.599Mt)
Lataukset: 


Ala-Reinikka, Toni
Laurea-ammattikorkeakoulu
2014
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014112516806
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena on ollut tuottaa ehdotuksia tuomioistuimiin ja erityisesti hovioikeuksiin saapuvien ja peruuntuvien valitusten haittojen vähentämiseksi hyödyntäen oikeudenkäyntimaksujärjestelyä. Valitukset, jotka peruutetaan tuomioistuinprosessin aikana, ovat useissa tapauksissa aiheuttaneet tarpeettomasti kustannuksia ja ajankäytöllisiä tappioita. Löytämällä kokonaisvaltaisesti sopivia keinoja näiden valitusten peruutuksien vähentämiselle, ennen kuin ne aiheuttavat liiaksi haittaa, saadaan niihin kuluneet resurssit hyödynnettyä paremmin.

Opinnäytetyö keskittyy oikeudenkäyntimaksujärjestelmän kehittämiseen ja hyödyntämiseen valitusten vähentämisessä. Tavoitteena on luoda järjestelmä, joka ei tarpeettomasti torju valituksia. Kuitenkin valitukset, jotka johtuvat lyhyt aikaisesta tuohtumuksesta tai käräjöintihalusta todellisen oikeuden tavoittelun sijaan, tulisi karsia oikeudenkäyntimaksujärjestelmän avulla. Monessa tapauksessa kyseessä saattaa olla myös valittajan tietämättömyys vastapuolen toimista, jotka on myös otettu huomioon maksujärjestelmän ohjausvaikutusta hyödyntävien ehdotusten teossa.

Opinnäytetyön idean sain Helsingin hovioikeudessa suorittamani oikeustradenomiharjoittelun aikana. Tämän lähtökohdan vuoksi opinnäytetyö keskittyy Helsingin hovioikeuteen. Opinnäytetyössä tarkastellaan valitusten peruutuksia yksityiskohtaisesti hovioikeuksien kannalta, mutta tutkitaan myös opinnäytetyössä ehdotettujen oikeudenkäyntimaksujärjestelyjen soveltuvuutta muihin yleisiin tuomioistuimiin ja hallinto-oikeuden tuomioistuimiin.

Kerätessäni taustatietoa valitusten peruutuksista havaitsin oikeusministeriön työryhmän tutkivan oikeudenkäyntimaksujärjestelmän ohjausvaikutuksellista tehostamista. Oikeusministeriön työryhmän nimi on ”Tuomioistuinmaksuja koskevan lainsäädännön uudistamistyöryhmä”. Otin yhteyttä työryhmään ja sain mahdollisuuden luovuttaa ehdotukseni heille.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste