Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Sähköisten taloushallintopalvelujen valitseminen tilitoimistoon

Jousala, Anne K. (2014)

 
Avaa tiedosto
Jousala Anne K.pdf (935.7Kt)
Lataukset: 


Jousala, Anne K.
Lahden ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014121019201
Tiivistelmä
Tilitoimistojen asiakkaiden palvelutarpeet ovat muuttuneet. Organisaatiot ovat tulleet liikkuvammiksi ja tietoa halutaan saada entistä nopeammin ja tehokkaammin kuin ennen. Sähköisen taloushallintojärjestelmän avulla tilitoimisto voi tuottaa asiakkaille palveluja ajantasaisesti ja tieto on asiakkaiden hyödynnettävissä riippumatta ajasta ja paikasta. Sähköisen taloushallintopalvelun avulla on mahdollista automatisoida tilitoimiston rutiinitöitä ja kirjanpitäjille aikaa jää enemmän asiantuntijapalveluiden tuottamiseen.

Tämän tutkimuksen tarkoituksena on kuvata sähköisten taloushallintopalvelujen valitseminen tilitoimistoon. Tutkimuksen tavoitteena on tuottaa tietoa, jonka perusteella voidaan valita sähköinen taloushallintopalvelu tilitoimistoon.

Tutkimus on toteutettu toimintatutkimuksena, jossa tiedonkeruumenetelminä on käytetty teemahaastatteluja ja kyselyjä. Kirjallisuuskatsauksessa on kuvattu keskeiset käsitteet, lainsäädäntöä ja sähköisen taloushallinnon järjestelmiä ja sen valintaprosessiin vaikuttavia seikkoja.

Teoriasta on saatu näkemys siitä mitkä tekijät tulee ottaa huomioon järjestelmää valitessa. Tutkimuksen empiirisessä osuudessa on selvitetty sähköisen taloushallintopalvelun valintaan vaikuttavat henkilöstön ja asiakkaiden tarpeet ennen järjestelmätoimittajien kyselyä ja haastatteluja.

Tutkimuksen tuloksena on saatu tietoa, jonka perusteella tilitoimisto voi valita sähköisen taloushallinnonpalvelun. Tulosten avulla saatiin näkemys siitä, mikä sähköisen taloushallinnon toimittajien järjestelmistä soveltuu kohdeorganisaation tarpeisiin parhaiten. Lisäksi selvisi mikä järjestelmistä on kustannustehokkain ja asiakkaita parhaiten palveleva järjestelmä.

Tutkimustulokset ovat hyödynnettävissä myös muissa sähköisen taloushallinnonjärjestelmän hankintaa suunnittelevissa organisaatioissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste