Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Verivalmisteiden tilaus-toimitusketjun sähköisen asioinnin tavoiteprosessi

Alén, Jarno (2014)

Avaa tiedosto
Alen_Jarno.pdf (935.5Kt)
Lataukset: 


Alén, Jarno
Laurea-ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014112617026
Tiivistelmä
Veripalvelun verivalmisteiden tilaus-toimitusketjun liiketoiminta on maanlaajuista. Verivalmisteasiakkaiden tietojärjestelmät ovat heterogeenisia ja tilaus- ja kontaktimetodit perinteisiä. Perinteiset kontaktointimuodot kuten puhelin ja faksilaitteet ovat tietoturvallisia tehtäessä verivalmistetilausta, mutta tiedonsiirtäminen asiakasorganisaatiosta palveluntuottajalle on aikaa vievää ja virhealtista. Tietoa siirretään tietojärjestelmästä manuaaliseen muotoon ja takaisin tietojärjestelmiin asiakkaan- ja palveluntuottajan toimesta. Asiakaspalvelun näkökulmasta palvelu ei välttämättä ole aina tasa-arvoista. Tämän kehittämistyön tarkoituksena oli kehittää Punaisen Ristin Veripalvelun verivalmisteiden tilaus-toimitusketjun toimintaa prosessikuvausten avulla.

Kehittämistyön menetelmänä käytettiin toimintatutkimusta. Veripalvelun verivalmisteiden tilaus-toimitusprosessi kuvattiin prosessikaavioin ja asiakkaan kokemusta palvelun laadusta tunnistettiin laatukuilumallin avulla. Prosessikaavioista ja niiden kohteena olevasta toiminnasta sekä laatukuilumallista tunnistettujen ongelmien pohjalta luotiin tavoiteprosessi verivalmisteasiakkaiden sähköiselle palvelulle. Kehittämistyössä ei toteutettu sähköistä järjestelmää, mutta yksi osa prosessia implementoitiin perustoimintaan manuaalityön mallilla. Tätä prosessin osaa kehittämistyössä iteroitiin toimintatutkimuksen metodologian mukaan.

Kehittämistyön tuloksena luotiin Veripalvelun verivalmisteasiakkaille sähköisen asiakaspalveluprosessin malli. Malli poistaa asiakkaan ja palveluntarjoajan päällekkäisiä töitä ja se tarjoaa asiakkaalle turvallisen, tehokkaan ja helpon tavan asioida Veripalvelun verivalmisteiden tilaus-toimitusketjun kanssa. Sähköinen asiakaspalveluprosessin malli tarjoaa asiakkaalle tasa-arvoisen asiakaspalvelukokemuksen ja asiakas saa tarvitsemansa palvelun viiveettä. Malli ottaa huomioon logistiset lainalaisuudet tilaus-toimitusprosessissa, mutta poikkeustapauksissa ohjaa asiakkaan perinteiseen palvelukanavaan.

Sähköinen asiakaspalveluprosessin kuvaus antaa palvelun toteuttajalle kuvauksen niistä palveluista, joita minimissään palvelussa tulee olla. Kehittämistyössä on keskitytty Veripalvelun verivalmisteiden tilaus-toimitusketjun sähköisen asioinnin prosessiin. Kehittämistyössä kuvatuilla metodeilla on mahdollisuus mallintaa myös Veripalvelun muita liiketoiminta alueita, jolloin mahdollisesti toteuttavaan tekniseen ympäristöön voidaan helposti liittää muitakin palveluja. Sähköisen asioinnin tavoiteprosessia ei ole kehittämistyön puitteissa verifioitu, joten se tulee tehdä ennen kuin palveluja aletaan mahdolliseen sähköiseen ympäristöön rakentamaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste