Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kuinka uusi yritys luo ja rakentaa brändiänsä

Laulainen, Antti (2024)

 
Avaa tiedosto
Laulainen_Antti.pdf (658.5Kt)
Lataukset: 


Laulainen, Antti
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024053119507
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena on tutkia sitä, kuinka uusi yritys luo ja rakentaa brändinsä. Tavoitteena on löytää konkreettisia esimerkkejä yrityksistä, jotka ovat brändänneet itsensä onnistuneesti. Tarkoituksena on selvittää, mitä yrityksen on tehtävä saadakseen brändistä onnistunut.

Työn teoriapohjassa perehdytään brändin määritelmään. Tavoitteena on selvittää, mistä brändi rakentuu ja mitä käsite brändi tarkoittaa. Lisäksi teoriapohjassa esitellään, kuinka brändiä voidaan mitata eri keinoin ja tuodaan esimerkinomaisesti esille hyviä ja suosittuja brändejä. Menetelmäosiossa käydään läpi laadullisen tutkimuksen perusteita ja keskitytään teemahaastatteluun tutkimusmenetelmänä. Työssä tehtiin neljä kappaletta teemahaastatteluja, joiden aiheena oli brändäys. Haastateltavat yritykset olivat Valveres oy, Tamsilk, Sampsukka ja Vimmacompany oy. Haastattelujen pohjalta esitetään konkreettisia esimerkkejä siitä, mitä yritykset ovat tehneet luodessaan brändiä ja mitä sen luominen vaatii. Haastattelut analysoitiin teoriapohjaan peilaten.

Haastattelujen ja teoriatiedon perusteella saatin selville asioita, joita vaaditaan brändin ja yrityksen perustamiseksi. Analyysin tarkoitus oli ratkaista tutkimuskysymyksen ongelma. Tutkimusongelmaan saatiin ratkaisu tulosten ja analyysien perusteella. Työn tuloksena saatiin selville, ettei ole yksiselitteistä totuutta kuinka uusi yritys luo ja rakentaa brändiänsä. Se on pitkä prosessi ja se koostuu kaikesta, mitä yritys tekee ja hengittää.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste