Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tekoälyn käyttö Päijät-Hämeen hyvinvointialueella

Nyman, Katariina (2024)

 
Avaa tiedosto
Nyman_Katariina.pdf (420.9Kt)
Lataukset: 


Nyman, Katariina
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024060320151
Tiivistelmä
Tekoälyn käytön tutkimukselle on tarvetta lisääntyvän digitalisaation ja jatkuvasti kehittyvien digi-taalisten ratkaisujen lisääntyessä ja kehittyessä. Lisäksi terveydenhuollossa käytetään jo paljon digitaalisia ja tekoälyyn pohjautuvia ratkaisuja, joiden avulla saadaan helpotettua ja nopeutettua henkilökunnan työtä, mutta myös lisättyä tiedonvälitys- ja yhteydenottokeinoja potilai-den/asiakkaiden ja terveydenhuollon ammattilaisten välillä.
Opinnäytetyössä tutkittiin teknologian/tekoälyn käyttöä Päijät-Hämeen sosiaali- ja terveydenhuol-lon julkisella puolella, tarkoituksena oli selvittää mitä erilaisia älyteknologioita tutkimuskohdesai-raaloissa on käytössä ja kokemuksia niiden käyttämisestä. Lisäksi tarkoituksena oli selvittää mitkä ovat tärkeimmät syyt, ettei teknologioita hyödynnetä sekä niitä kriteereitä, joiden perusteella äly-teknologioiden käyttöä voitaisiin laajentaa. Tehty tutkimus oli osa Tekoäly tutuksi projektia, joka on LAB-ammattikorkeakoulun tuottama kansallinen projekti.
Itse tutkimus toteutettiin lomakehaastattelulla, joka lähetettiin vastaajille sähköpostilla, lisäksi to-teutettiin yksi Teams haastattelu taustatietojen keräämistä varten. Saadut tulokset analysoitiin kvalitatiivisilla menetelmillä, ja teemoiteltiin. Tutkimuksessa todetaan, että suuriksi haasteiksi äly-teknologioiden käytössä voidaan todeta teknologioiden vaikeakäyttöisyys, ja monimutkaisuus, positiivisiksi tekijöiksi taas voidaan todeta perustyötä helpottavat ja nopeuttavat teknologiat ja nii-den helppokäyttöisyys. Kuitenkin tutkimuksessa todetaan, että älyteknologioiden käyttö on lisään-tynyt, mutta niiden käyttö ei vielä ole kovin laajaa. Tutkimuksessa kerätty aineisto ei ollut kovin laaja, joten jotta jatkossa saataisiin kattavampi kuva älyteknologioiden käytöstä Päijät-Hämeen alueella tulisi tutkimuksessa saada kerättyä kattavampi ja monipuoleisempi aineisto.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste