Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kohti onnistunutta kriisityötä : asiakkaiden kokemuksia Länsi-Uudenmaan sosiaali- ja kriisipäivystyksestä

Pirinen, Katariina; Pomell, Wilma (2024)

 
Avaa tiedosto
Pirinen_Pomell.pdf (564.8Kt)
Lataukset: 


Pirinen, Katariina
Pomell, Wilma
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024060420913
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia kriisityön asiakkaiden kokemuksia kriisityöskentelystä. Tarkoituksena oli selvittää sähköisen kyselyn avulla, minkälaisia näkemyksiä asiakkailla työskentelystä on sekä millaisia kehitysehdotuksia heillä työlle olisi. Tavoitteena oli tuottaa tietoa, jota kriisityöntekijät voisivat hyödyntää ennen kaikkea työnsä kehittämisessä. Opinnäytetyön toimeksiantajana oli Länsi-Uudenmaan sosiaali- ja kriisipäivystys. Opinnäytetyön tutkimusmenetelmänä käytettiin laadullista tutkimusmenetelmää. Aineisto kerättiin avoimia kysymyksiä sisältäneellä sähköisellä kyselylomakkeella ja vastaaminen tapahtui anonyymisti. Aineisto kerättiin huhtikuussa 2024. Kyselyyn vastasi viisi kriisityön asiakasta. Kyselyn vastaukset analysoitiin jakamalla ne teemoittain aineistolähtöisesti. Aineiston perusteella onnistunut kriisityö koostuu kolmesta eri osa-alueesta, jotka ovat resurssit, rakenne sekä keskustelu.

Kriisityön resursseihin kriisityöntekijät eivät voi vaikuttaa, joten osa-alueista mahdollisia kehityskohteita ovat työn rakenne ja keskustelu. Tutkimuksen tuloksena todettiin, että tutkimukseen osallistuneet olivat kokeneet kriisityöntekijöiden ensikohtaamisen rauhoittavana ja miellyttävänä. Työntekijöistä oli välittynyt empaattinen ja kuunteleva asenne, ja keskusteluissa asiakkaat oli kohdattu yksilöllisesti. Keskusteluun tai sen sisältöön tutkimukseen vastanneet asiakkaat eivät kaivanneet kehittämistä. Työn rakenne sen sijaan oli koettu eri tavoin, osalle asiakkaista työn aloitus oli ollut selkeä, mutta työn lopetus epäselvä. Osa vastaajista olisi kaivannut tapaamisia useammin. Kaikki eivät kokeneet saaneensa riittävästi tukea tai palveluohjausta eteenpäin.

Tutkimuksen tuloksista voidaan todeta, että työntekijöillä on taito kohdata kriisin kokeneet asiakkaat traumatietoisella työotteella ja että palvelu on ollut ammatillista ja ymmärtävää. Kaikki vastanneet kokivat, että heidät oli otettu vastaan juuri siten, miten he sillä hetkellä tarvitsivat. Työn kehittämistä ajatellen rakenteeseen sen sijaan voisi tuoda selkeyttä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste