Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Asfalttialan hiilidioksidipäästöjen vähentäminen

Ahlgren, Ville (2024)

 
Avaa tiedosto
Ahlgren_Ville.pdf (1.152Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Ahlgren, Ville
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024061323250
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutkittiin asfalttialan hiilidioksidipäästöjä asfaltinvalmistuksessa sekä itse asfaltinlevityksessä. Tavoitteena oli tutkia, mistä eri teki jöistä asfalttialan hiilidioksidipäästöt ja muut ilmakehää haittaavat päästöt johtuvat ja miten niitä voitaisiin pienentää tai vähentää. Opinnäytetyössä myös kerrottiin asfaltinlevityksen perusperiaatteita sekä itse asfalttimassasta.

Hiilidioksidipäästöt kuormittavat ilmastoamme ja ilmakehäämme hyvin paljon, ja päästöjen vähentämiseksi on tehty jo paljon asiaa parantavia toimenpiteitä ympäri maailmaa eri toimialoilla vuosikymmenten ajan. Infra-alalla hiilijalanjälkilaskenta on jo jonkin verran tuttu käsite, mutta sen suhteen asioita on vielä paljon parannettava ja huomioitava. Tulevaisuudessa asiaan kiinnitetään varmasti vielä enemmän huomiota ja näin ollen aihe tulee varmasti olemaan hyvinkin ajankohtainen.

Tutkimusmenetelmänä käytettiin kirjallisuuslähteisiin perustuvaa tutkimusta, joka rajasi haastattelut ja tutkimukset pois opinnäytetyöstä. Aiheesta ei ole vielä kovinkaan paljon kirjallisuuslähteitä saatavilla, joten lähteinä toimivat vain internetistä löytyviä artikkeleita.

Tutkimustulokset kirjallisuuslähteisiin nojaten ovat hyvinkin selkeät. Siirtyminen kokonaan sähkökäyttöisiin työkoneisiin työmailla sekä asfaltin kuljetuskaluston modernisointi, joka tarkoittaa kaluston sähköistymistä tai siirtymistä uusiutuviin energialähteisiin. Uusioasfaltin käyttö vähentää myös asfalttialan hiilijalanjälkeä, ja tässä asiassa ollaan jo hyvällä tiellä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste