Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Perehdyttämisen kehittäminen : Case: Porin seudun työllisyyden kuntakokeilun asiantuntijatyö Porin toimipisteessä

Marttila, Tuulikki (2024)

 
Avaa tiedosto
Marttila_Tuulikki.pdf (2.169Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Marttila, Tuulikki
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024061423306
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheena oli perehdyttämisen kehittäminen Porin seudun työllisyyden kuntakokeilussa Porin toimipisteessä. Taustana työlle toimi henkilöstökyselyn pohjalta noussut tarve sisäisen perehdytyksen kehittämiselle. Opinnäytetyön tavoitteena oli laatia kehittämisehdotuksia perehdyttämiseen sekä perehdytyssuunnitelma perehdyttämisen tueksi.

Tutkimuksen teoreettinen viitekehys muodostui osaamisen johtamisesta sekä kehittämisestä ja onnistuneesta perehdyttämisprosessista. Kyseiset teoriat tutkivat seuraavia käsitteitä: perehdyttäminen, perehdyttämisen suunnittelu sekä sen toteutus, mutta myös millaisia erilaisia perehdyttämismenetelmiä sekä osapuolten rooleja tähän liittyy.

Tutkimus toteutettiin tapaustutkimuksena, jossa oli myös piirteitä konstruktiivisesta tutkimuksesta, jonka johdosta syntyi konkreettinen tuotos eli perehdytyssuunnitelma. Suunnitelmaa ei viety käytäntöön eikä sen toimivuutta testattu tämän tutkimuksen aikana, joten konstruktiivisen tutkimuksen piirteet eivät täysin täyttyneet.

Tutkimusmenetelmänä käytettiin dokumenttianalyysiä, jossa tutkittavina dokumentteina toimivat perehdyttämistä koskevien palaverien muistiot. Palavereihin osallistui esihenkilöt, perehdyttäjät ja perehdytettävät.

Aineiston analyysissä nousi esiin, että perehdytyksessä on kehitettävää. Tutkimuksen perusteella voidaan päätellä, että perehdytys edellyttäisi siihen vaadittavan ajan huomioinnin, selkeän suunnitelman ja perehdytyksen osapuolten vastuiden sekä tehtävien läpikäyntiä.

Tämän kehittämistyön ja teorian pohjalta laadittiin kehittämisehdotuksia sekä tehtiin perehdytyssuunnitelma perehdyttämisen tueksi varmistamaan, että jokainen uusi asiantuntija saa tasavertaisen perehdytyksen ja tässä ei jätettäisi mitään oleellista pois.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste