Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Rikosseuraamuslaitoksen sisäisen moniammatillisen asiakasprosessin sujuvuus yhden rikosseuraamuskeskuksen asiakkailla

Rautio, Minttu (2024)

 
Avaa tiedosto
Rautio_Minttu.pdf (1.328Mt)
Lataukset: 


Rautio, Minttu
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024061523444
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä tutkittiin kuinka sujuvaa moniammatillinen yhteistyö ja tiedonkulku on yhden yhdyskuntaseuraamustoimiston ja neljän eri vankilan välillä asiakkaiden nivelvaiheissa. Tavoitteena oli saada selville, millaisia haasteita moniammatillisessa yhteistyössä koetaan ja löytyisikö mahdollisille haasteille ratkaisua. Tarkoituksena oli myös löytää toimivia käytäntöjä yhteistyölle, jotta lyhytaikaisten vangit pääsisivät tehokkaammin aloittamaan kuntouttavat tukitoimet nivelvaiheen jälkeen.

Rikosseuraamuslaitoksessa asiakkaat ovat risteyksessä, jossa kohtaavat heidän yhteiskunnassaan olevat palveluketjut. Verkostoituminen, sidosryhmäyhteistyö ja palvelujatkumoiden kehittäminen on tärkeässä osassa rikosseuraamusasiakkaiden kuntouttavien toimien onnistumisessa.

Rikosseuraamuslaitoksen yksiköiden sisällä tehdään moniammatillista työtä. Henkilökuntaa on niin valvonnan, kuntoutuksen kuin sosiaalityön aloilta. Lisäksi yhteistyötä asiakkaan asioissa tehdään psykologin, papin tai opettajien kanssa. Asiakkaalla on myös itse mahdollisuus osallistua kuntoutumisensa suunnitteluun.

Opinnäytetyössä on kehittämistutkimuksen elementtejä, jossa tutkimus ja kehittäminen yhdistyvät syklisissä vaiheissa sisältäen sekä teoreettisia että kokeellisia vaiheita. Vangeille ja henkilöstölle tehtiin kysely ja yksiköiden apulaisjohtajien kanssa pidettiin neuvottelu, jossa nostettiin kyselyissä nousseita asioita yhteiseen keskusteluun.

Opinnäytetyössä nousi esille, että asiakkaille löytyy hyvin tukiverkostoja kotikunnista mutta rikosseuraamusasiakkaiden nivelvaiheissa yksiköiden välistä tiedonsiirtoa tulisi kehittää. Henkilökunta koki haastavaksi löytää asiakastietojärjestelmästä asiakkaan verkostossa toimivien yhteystietoja. Työntekijöillä oli myös epäselvyyttä siitä, kenen kanssa tietoa tulisi siirtää yksiköiden välillä. Asiakkaiden suunnitelmien teossa oli käytetty vähän verkostomaista työotetta ja moniammatillisessa verkostossa läheisten mukana olo ja kokemusasiantuntijoiden hyödyntäminen oli vähäistä. Henkilökunta koki haastavaksi myös sen, että työaikaa ei ole riittävästi moniammatillisen yhteistyön tekemiseen.

Aineiston pohjalta nousi useita kehitysehdotuksia. Virkamiesten työnkuvia tulisi selkeyttää ja virkamiesten olisi hyvä käydä muutama päivä töissä toisessa yksikössä, mikä parantaisi toisen työn tuntemista. Yksiköiden väliseen tiedonsiirtoon tulisi kiinnittää huomiota nivelvaiheissa. Asiakastietojärjestelmää tulee edelleen kehittää ja laatia ohje henkilökunnalle, joka selventää mihin verkostotyön ja moniammatillisen yhteistyön toimijoiden nimiä voi kirjata. Vangeille tulisi laatia esitteitä rikosseuraamuslaitoksen palveluista ja ohjeiden tulisi olla samanlaisia kaikissa yksiköissä. Vankien tukiverkostoihin tulisi pyytää viranomaisten lisäksi vankien läheisiä. Kaikilla vangeilla ei ole lähiomaisia, joten olisi tärkeää tarjota kokemusasiantuntijatoimintaa yhdenvertaisesti kaikissa yksiköissä, vaikka etäyhteyksiä hyödyntäen.


Asiasanat: moniammatillinen yhteistyö, tiedonsiirto, nivelvaiheet
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste