Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Pk-yrityksen tietopalveluiden suunnittelu ja toteutus : esimerkkinä Meriter Oy

Mäkitalo, Pekka (2009)

 
Avaa tiedosto
Makitalo_Pekka.pdf (4.949Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Mäkitalo, Pekka
2009
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024082724412
Tiivistelmä
Meriter Oy on Kalajoella toimiva yritys, joka tarvitsi nykyaikaisia tietopalveluita. Insinöörityön tarkoitus oli suunnitella ja toteuttaa tarvittavat tietopalvelut yritykselle.

Yritykselle luotiin www-sivut, jotka sijoitettiin palveluntarjoajan palvelimelle. Www-­sivuilla esitellään yritys ja sen töita. Niiltä löytyy myös helppokäyttöinen yhteydenotto­lomake ja kuvagalleria.

Meriter Oy otti käyttöön omat sähköpostipalvelut. Sähköpostipalvelut helpottavat viestin­tää asiakkaiden kanssa ja tuovat yhtenäisen viestintätavan yrityksen sisäiseen viestintään.

Yrityksen tietojärjestelmästä luotiin dokumentti, joka toimisi suunnitelmana tietojärjes­telmää rakennettaessa ja myöhemmin käyttöohjeena järjestelmälle. Tietojärjestelmän do­kumentti toimii järjestelmän kuvauksena ja sen tarkoitus on luoda käyttäjille yhteiset toi­rnintatavat ja standardit.

Dokumentti sisältää ohjeet yrityksen lähiverkon rakentamiseen yrityksen toimistolle. Laähiverkon on tarkoitus helpottaa ja nopeuttaa työskenteläa toimistolla ja mahdollistaa etä­työskentely Internetin välityksellä. Lähiverkossa toimiston työasemat on yhdistetty reitit­timeen, joka mahdollistaa verkkoon liittymisen myös radiotietä pitkin työntekijoiden kannettavilla mikroilla. Verkon rakentarnista varten esitettiin tarvittavat aktiivilaitteet ja niiden looginen sijainti.

Lähiverkossa oleva levypalvelin rnahdollistaa jarjestelmälliset varrnistukset yrityksen tie­tokannoista. Levypalvelin mahdollistaa myös tiedostojen jakamisen etätyöskentelyn tar­peisiin. Lähiverkon laitteiden sähkönsyöttö on varmistettu ja tietoturvaan on kiinnitetty erityistä huomiota. Suunnitelmassa otetaan myös huornioon jarjestelmän fyysinen suoja­us.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste