Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Kehosensitiivinen suunnittelu sukupuolivähemmistöille : palvelumuotoilun näkökulma kehokeskeiseen pukusuunnitteluun teatterituotannossa

Korkka, Sade (2024)

 
Avaa tiedosto
Korkka.Sade.pdf (594.6Kt)
Lataukset: 

Rajoitettu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången begränsad
Korkka, Sade
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024102526819
Tiivistelmä
Tutkielman lähtökohtana on ollut turvallisen työympäristön kehittäminen ja ylläpitäminen harrastajateatteriympäristössä. Työn taustalla ovat olleet joidenkin näyttelijöiden eriarvoistavat sukupuolen kokemukseen liittyvät kokemukset työympäristössä myös ammattikentällä. Tämän opinäytetyön tavoitteena on ollut selvittää, mitkä ovat oikeanlaisia kommunikaatiotapoja pukusuunnittelijan ja näyttelijän välillä, jotta vähemmistöstressiä ei synny. Lisäksi toisena tutkimuskysymyksenä on ollut selvittää, miksi kehodysforian ja -dysmorfian ymmärtäminen on tärkeää pukusuunnittelijalle. Opinnäytteen yhteistyökumppanina on toiminut Helsingissä toimiva Ylioppilasteatteri.

Työssä on hyödynnetty laadullisen tutkimuksen menetelmiä, esimerkiksi käyttäjän haastatteluita, tarkkailua ja havainnointia kentällä. Lisäksi työssä on hyödynnetty menetelminä palvelumuotoilun menetelmiä, kuten palvelupolkuja ja tunnekarttoja. Opinnäytetyö on sivunnut myös sukupuolen moninaisuutta ja ihmis- ja käyttäjälähtöisen suunnittelun teoriaa.

Keskeisiä tuloksia työssä ovat olleet oikeanlaiset tavat kohdata kohdata sukupuolivähemmistöön kuuluva näyttelijä, varsinkin kun puvustettaessa näyttelijän kehokokemus on lähellä pukusuunnittelijan omaa työtä. Lisäksi työssä on kerrottu oikeanlaisista kommunikointimuodoista.

Johtopäätöksinä työssä ovat olleet kokemus siitä, että lopputulos on ollut yksinkertaisempi, mitä prosessin alussa on ajateltu. Kuitenkin prosessin aikana opinnäytteen työn tekijä on päässyt perehtymään täysin uuteen aiheeseen ja käyttäjäryhmään.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste