Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

XML -tietokantasovellus

Tast, Kennet (2008)

 
Avaa tiedosto
Tast_Kennet.pdf (2.297Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Tast, Kennet
2008
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024110827701
Tiivistelmä
Opinnäyte työn tarkoituksena oli luoda XML-tietokantasovellus ja tutkia XMLtietokannan toimintaa ja käyttöä sovelluksesta käsin. Sovellus tehtiin Borland C++ Builder 6.0 -ohjelmointityökalulla ja SEDNA XML-tietokantaa käyttäen.

Työ alkoi tutkimalla XML-tekniikkaa ja sen tarkoitusta tiedon välittämiseen. XMLdokumenttien tietosisällön käsittelyyn käytetään monia eri tekniikoita ja tapoja. Vanhempi tekniikka, joka on käytössä vieläkin, on DTD, joka määrittelee XMLdokumentissa esiintyvien tietojen tarkistuksen. Koska DTD:n ominaisuudet eivät riittäneet XML-tiedon käsittelyyn laajemmin, kehiteltiin XML-skeema, joka tarjosi paremmat tiedonkäsittelystandardit kuin DTD

Tutkin eri XML-tietokantoja joita mahdollisesti käyttäisin sovelluksessani. Aloitin etsiskelyn W3C-sivuston XQuery-testisivulta, jossa on testattu eri tietokantojen kyselykielen toimivuutta. Koska etsin tietokantaa joka olisi ilmainen käytettäväksi kaupallisissa sovelluksissa ja jossa mahdollisesti tulisi ohjelmointirajapinta C/C++ kielelle, oli valinta helppoa. Valitsin tietokannan SEDNA Xml Database System joka oli kaikkia näitä ja jonka mukana tulivat vielä hyvät ohjeet.

Sovelluksen ohjelmoinnin aloitin tutkimalla ohjelmointirajapintaa, joka tuli SEDNAn mukana. Siellä oli hyvät ohjeet siitä, miten muodostaa yhteys tietokantaan, ja kyselyiden esimerkkejä. Sovelluksessa pyrin käyttämään monia SEDNAn ominaisuuksia, joista voi olla hyötyä. Sovelluksen ohjelmointi sujui hyvin, ja se toimi niin kuin oli tarkoituskin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste