Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Työelämäyhteistyön kehittäminen Lapin ammattiopiston metsäopetuksessa

Heikkinen, Tapani (2015)

Avaa tiedosto
Heikkinen_Tapani_2015.pdf (463.2Kt)
Lataukset: 


Heikkinen, Tapani
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201502071992
Tiivistelmä
Toisen asteen ammatillisessa koulutuksessa työelämäyhteistyö on keskeisessä asemassa. Lain mukaan koulutuksessa on otettava erityisesti huomioon työelämän tarpeet. Koulutusta järjestettäessä tulee olla yhteistyössä elinkeino- ja muun työelämän kanssa. Koulutuksen ja työelämän yhteistyö on ollut pitkään keskeisenä ammatillisen peruskoulutuksen kehittämiskohteena.
Opinnäytetyön tavoitteena oli perehtyä koulutuksen sekä työelämän väliseen yhteistyöhön Lapin ammattiopiston metsäopetuksessa. Työelämäyhteistyön kehittämistarvetta on kuitenkin jatkuvasti, ja kehittämistyön avulla etsittiin keinoja yhteistyön lisäämiseksi sekä eri yhteistyön toimintamallien vakiinnuttamiseksi. Metsäopetuksessa on työelämäyhteistyötä monella eri tasolla. Opinnäytetyössä toteutettiin kyselytutkimus kone ja lämpöyrittäjille, jotta saataisiin yhteistyön kehittämisen keinoja myös työelämän edustajilta.
Kyselytutkimuksen tulosten mukaan yhteistyön kehittämiseen on tarvetta ja halukkuutta myös työelämän edustajien mielestä. Yhteistyön kehittämiseksi tulisi järjestää työpaikkaohjaajakoulutusta, koska siihen oli kiinnostusta suurimmalla osalla kyselyyn vastanneista. Opettajien työelämäjaksot olisivat myös hyvä keino lisätä yhteistyötä. Laajemman työelämäyhteistyön kehittämiseksi tulisi koota eri metsäalan edustajista neuvottelukunta. Sen tehtävänä olisi kehittää yhteistyötä sekä tuoda julki metsäalan eri toimijoiden näkemyksiä metsäalaa koskevissa asioissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste