Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sinus pilonidalis- potilasopas

Hasari, Santeri; Söderström, Sauli (2024)

 
Avaa tiedosto
Hasari_Soderstrom.pdf (1.174Mt)
Lataukset: 


Hasari, Santeri
Söderström, Sauli
2024
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024112931415
Tiivistelmä
Opinnäytetyön oli tarkoitus tuottaa potilasopas sinus pilonidaliksesta Espoon HUS Jorvin sairaalan anestesia- ja leikkausosasto L:n käyttöön. Oppaan tarkoituksena oli ohjata ja informoida potilaita ennen toimenpidettä, kertoa eri toimenpiteistä ja kuinka hoitaa leikkausaluetta toimenpiteen jälkeen.

Teoreettinen viitekehys käy läpi millaiseksi taudiksi sinus pilonidalis luokittuu, sinus pilonidaliksen etiologian ja lyhyesti taudin hoitokeinoista. Viitekehys pitää myös sisällään hyvän potilasohjauksen ja potilasoppaan seikkoja, kuin myös miten potilaiden tulisi valmistautua toimenpiteeseen.

Tämä opinnäytetyö toteutettiin kehittämistyönä. Tutkimusmenetelmänä opinnäytetyössä käytettiin kuvailevaa kirjallisuuskatsausta. Aineistoa kirjallisuuskatsaukseen haettiin luotetuista tietopankeista. Teoreettiseen viitekehykseen tietoa hankittiin luotettavista internet lähteistä.

Potilasoppaasta tuli kattava ja tiivistetty 13-sivuinen tuotos. Oppaassa käytettiin kirjallisuuskatsauksesta saatuja tietoja, kuin myös yhteistyökumppanin aikaisempia potilasoppaita, jotka sivuttivat tämän opinnäytetyön aihetta. Potilasopas tulee yhteistyökumppanin käyttöön lähtökohtaisesti paperisena versiona, joka tulostetaan potilaille heidän saapuessa terveydenhuollon käynneille.

Jatkohankkeena opinnäytetyölle olisi mielenkiintoista tietää mikä on eri jälkihoitovaihtoehtojen onnistumisprosentti. Mitkä jälkihoitovaihtoehdot tuottavat eniten tulosta, ettei sinus pilonidalis uusiutuisi potilailla? Potilasopas olisi myös hyvä kääntää kokonaan englanniksi, jotta se saisi isomman käyttäjäkunnan
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste