Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sisäisen varaston kehittäminen : case: yritys X

Stupple, Nina (2024)

 
Avaa tiedosto
Stupple_Nina.pdf (1.076Mt)
Lataukset: 


Stupple, Nina
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024120432826
Tiivistelmä
Yritys X:n varastointi jakautui toukokuussa 2023 ulkoiseen keskusvarastoon ja sisäiseen avaintuotteiden varastoon. Keskusvaraston muutettua ulkoisiin tiloihin, tehtiin kohdeyrityksen suurimpaan toimintakeskukseen jääneen sisäisen varastolle pientavaravarastolle muutto uuteen sijaintiin samassa rakennuksessa. Sisäisessä varastossa tuotteet oli sijoitettu varastotilaan sattumanvaraisille varastopaikoille. Uuteen varastotilaan muutettaessa oli tärkeää kehittää varaston toimintaa niin, että tuotteet varastoitiin omilla kiinteillä paikoillaan. Opinnäytetyön tavoitteena oli uuden pientavaravaraston varastohyllyjen ja tuotteiden layoutin suunnittelu. Yrityksen päivittäisen toiminnan ja asiakaspalvelun laadun varmistamiseksi tuotteita piti olla oikeat määrät oikeassa paikassa.

Teoriaosuudessa käsiteltiin toimitusketjua, varastonhallintaa ja tuotteiden asettelua. Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisia ja kvantitatiivisia menetelmiä käyttäen. Toiminnanohjausjärjestelmästä saatavia raportteja tarkasteltiin tuotteiden varastointimäärien selvittämiseksi. Toiminnan passiivinen havainnointi ja omakohtaiset kokemukset osallistuvana havainnointina auttoivat tuloksiin pääsemisessä.

Kehittämällä ja parantamalla tuotteiden sijoittelua ja varastoitavia määriä kohdeyrityksen tarpeita vastaaviksi saatiin aikaiseksi poikkeusoloissakin hyvin toimiva avaintuotteiden pientavaravarasto. Toiminnanohjausjärjestelmän raporttien avulla analysoitiin tuotteiden tilauskerrat ja käyttäjät, mikä auttoi pientavaravaraston layoutin suunnittelussa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste