Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Oulun Eteläisen alueen 2. asteen opiskelijoiden internetkäyttäytyminen

Asunmaa, Lea (2008)

Avaa tiedosto
Asunmaa_Lea.pdf (3.470Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Asunmaa, Lea
2008
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024120533256
Tiivistelmä
Työn aiheena oli tutkia millaista on Oulun Eteläisen alueen 2.asteen opiskelijoiden internetkäyttäytyminen. Tavoitteena oli selvittää, miten opiskelijat käyttävät internetiä hyödyksi ja huviksi. Työn tavoitteet jaoteltiin alaongelmien avulla neljään ryhmään. Niiden avulla tavoitteena oli selvittää, millaisia internetissä tarjottavia palveluita opiskelijat käyttävät, kuinka he viettävät internetissä aikaa, miten he hyödyntävät internetiä opiskelussaan ja millaista heidän asiointinsa on verkkokaupoissa.

Opinnäytetyön toimeksiantaja oli CENTRIA. CENTRIA on Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun sivutoiminimi. Se toimii ammattikorkeakoulun tutkimus-, kehitys, ja täydennyskoulutusyksikkönä. CENTRIALLA on neljä alueellista toimipistettä ja ne sijaitsevat Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun toimipisteiden yhteydessä Kokkolassa, Ylivieskassa, Pietarsaaressa ja Haapajärvellä.

Tutkimus toteutettiin sähköisenä kyselynä, joka lähetettiin jokaiseen Oulun Eteläisen alueen 2.asteen oppilaitokseen. Yhteyshenkiöinä toimivat koulujen rehtorit, atk-opettajat ja opinto-ohjaajat.

Pääpiirteittäin vastaajat näyttivät viihtyvän nuorten keskuudessa suosituilla internetsivustoilla. Internetissä tarjottavia palveluita he eivät juuri hyödyntäneet ja sähköinen asiointi oli kovin vähäistä. Suurin osa vastaajista käytti internetiä opiskelun apuna ainakin jossain määrin. Verkkokaupoista vastaajat olivat ostaneet tuotteita ainakin silloin tällöin. Suosituimmat tuoteryhmät vastaajien keskuudessa olivat vaatteet ja tietokonepelit.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste