Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tekoälyn tuoma hyöty korkeakouluopiskelijoille

Vuorinen, Ninni (2025)

 
Avaa tiedosto
Vuorinen_Ninni.pdf (719.0Kt)
Lataukset: 


Vuorinen, Ninni
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202501302098
Tiivistelmä
Työssä tutkittiin tekoälyn tuomaa hyötyä korkeakouluopiskelijoille. Tutkimus tehtiin, sillä haluttiin löytää erilaisia työkaluja, joita opiskelijat voivat käyttää oppimisprosessinsa tueksi. Työssä keskityttiin pelkästään tekoälytyökalujen hyötyihin, sillä tekoälyn eettisistä puolista ja ongelmista puhutaan jo paljon, joten hyödyt jäävät pienemmälle.

Työssä tutkittiin erilaisia opiskelijoille soveltuvia tekoälytyökaluja, ja työhön valittiin ne, joista uskottiin olevat eniten hyötyä opiskelijoille. Työhön on valittu kattava määrä erilaisia tekoälytyökaluja, joita opiskelijat voivat kokeilla ja hyödyntää. Tutkimukseen sisältyi myös kyselytutkimus, joka toteutettiin anonyymikyselynä opiskelijoille eri alustoilla. Kyselyssä selvitettiin, miten opiskelijat suhtautuvat tekoälytyökaluihin, miten niitä on jo hyödynnetty ja mihin ongelmiin opiskelijat toivoisivat tekoälyn tuovan apua.

Kyselystä saatiin selville, että opiskelijat käyttävät jo aktiivisesti tekoälyä apuna opinnoissa. Suosituimpia työkaluja vastaajien perusteella on ChatGPT, Gemini, Copilot ja Grammarly. Opiskelijat myös uskovat tekoälyn tuovan apua ja toivovat siltä apua moniin vaikeuksiin, kuten motivaation katoamiseen ja töiden aloittamisen vaikeuteen, joita kohdataan opiskelujen aikana. Opiskelijat, jotka vastasivat kyselyyn myös uskovat vahvasti siihen, että tekoäly voisi hyödyttää opiskelijoita opintojen aikana.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste