Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

SAP-toiminnanohjausjärjestelmän käyttöönotto OMG Kokkola Chemicals Oyllä

Ciftci, Virpi (2008)

Avaa tiedosto
Ciftci_Virpi.pdf (1.242Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Ciftci, Virpi
2008
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202502193095
Tiivistelmä
OMG Kokkola Chemicals Oy on ottanut vuoden 2007 alusta käyttöönsä uuden tietojärjestelmän. Uutta jäljestelmää on testattu ja käytetty yrityksessä korvaamaan eri osaprosesseja tuotannosta myynüin. Serrantaa yritys on tehnyt välikyselyillä yrityksen henkilökunnalta. Kyselyt järjestelmän toimivuudesta on tärkeää toteuttaa tietyin väliajoin, jotta voitaisiin ajoissa puuttua mahdollisiin ongelmiin. Toimiminen yhdessä asiantuntijoiden kanssa auttaa kehittämään järjestelmää paremmaksi yrityksen tarpeisiin nähden.

Yrityksen henkilökunnalle tehdyn kyselyn tarkoitus oli selvittää perusteellisemmin ongelmia ja asioita, joita toiminnanohjausjärjestelmän käyttäjät työssään kohtaavat. Kysely lähetettiin OMG:n koko henkilökunnalle, joita kyselyn lähetyshetkellä oli 381 henkilöä. Kysely lähetetüin yrityksen sisäisen verkon kautta SharePoint-ohjelmalla. Vastausaikaa oli noin viikon verran. Valmiit vastaukset tulivat valmiiseen tietokantaan, joten vastausten analysointi oli verraten nopeaa.

Tuloksista tuli ilmi useiden käyttäjien tyytymättömyys uuteen toiminnanohjausjärjestelmään. Kuitenkin osa työntekijöistä piti ohjelmaa hyvänä ja toimivana, joskin pienellä parannuksella. Uuden järjestelmän oppiminen vie aikaa, ja yksi suurimpia haittoja oli ohjelman monimutkaisuus. Toiveissa oli joidenkin vastaajien kohdalla koulutuksen lisäämistä. Yleensä tietojärjestelmät ovatkin monimutkaisia ja aikaa vieviä jäiestelmiä, jotka kysyvät käyttäjiltään nmsasta asiantuntemusta ja perehdytystä. Uuden järjestelmän oppiminen työn lomassa on usein ajan puutteen tai jäiestelmän vaikeuden takia riittämätöntä. Lisäksi suomenkielinen ohjeistus ja toiminnanohjausjärjestelmään perehtynyt konsultti olisivat tervetulleita.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste