Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Psykiatrisen potilaan hoidon tarpeen arviointi Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiirin ensihoidossa

Saksanen, Eeva; Karisalmi, Laura; Kaljunen, Hanni-Maria (2015)

 
Avaa tiedosto
Karisalmi_Laura.pdf (1.155Mt)
Lataukset: 


Saksanen, Eeva
Karisalmi, Laura
Kaljunen, Hanni-Maria
Saimaan ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201503123071
Tiivistelmä
Tässä toiminnallisessa opinnäytetyössä kehitettiin vuokaaviotyyppinen haastattelumalli psykiatrisen potilaan hoidon tarpeen arviointiin ensihoidossa. Tavoitteena oli yhdenmukaistaa psykiatrisen potilaan haastattelua ja tutkimista ja näin ollen parantaa psykiatrisen potilaan hoitoa Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiirin (Eksote) ambulansseissa. Haastattelumallin tarkoituksena oli myös kiinnittää ensihoitajien huomiota psykiatristen potilaiden somaattiseen tutkimiseen. Sen tarkoitus on lisätä potilasturvallisuutta ja auttaa potilaan oikean hoitopolun valitsemisessa. Opinnäytetyön taustalla vaikutti Eksoten uusi strategia 2014-2018, jonka arvoissa korostetaan muun muassa vanhojen tottumusten kyseenalaistamista ja halua saada yhteinen ymmärrys työntekijöiden ja asiakkaan välille. Haastattelumalli tehtiin yhteistyössä työelämänedustajien kanssa.
Haastattelumalli kehiteltiin kirjallisuuskatsauksen ja jo olemassa olevien psykiatrisen potilaan haastatteluun tarkoitettujen kaavioiden sekä työelämän ohjaajien parannusehdotusten pohjalta. Haastattelumallin toimivuuden testaus rajattiin tämän opinnäytetyön ulkopuolelle. Tavoitteena oli tehdä myös kuljetusohje psykiatrisen potilaan kuljettamiseen Eksoten alueella, mutta sen tuotti mielenterveys- ja päihdepalveluiden ylilääkäri Juha Kemppinen. Saimme luvan liittää ohjeen työmme liitteeksi.
Tuotoksena syntynyt yhden A4-arkin kokoinen vuokaaviomuotoinen haastattelumalli on tarkoitus ottaa käyttöön Eksoten ambulansseissa, jolloin siitä on hyötyä työntekijöille systemaattisen haastattelun suorittamisessa. Haastattelumalli tarjoaa työvälineen esimerkiksi aloitteleville ensihoitajille tai opiskelijoille psykiatrisen potilaan hoitotyössä.
Jatkotutkimuksena olisi hyvä analysoida haastattelumallin käyttöönottoa, käytettävyyttä sekä paranneltavia kohtia. Lisäksi olisi mielenkiintoista tutkia ensihoitajien asenteita psykiatrista potilasta kohtaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste