Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Aikuisen paineluelvytys : Opetustilaisuus lähihoitajaopiskelijoille

Modig, Juuli; Mäntymäki, Milla (2025)

 
Avaa tiedosto
Modig_Mantymaki.pdf (293.0Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Modig, Juuli
Mäntymäki, Milla
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052716720
Tiivistelmä
Tämän toiminnallisen opinnäytetyön tarkoituksena oli järjestää paineluelvytys–opetustilaisuus Vaasan ammattikoulu Vamian lähihoitajaopiskelijoille. Opetustilaisuuden tavoitteena oli lisätä lähihoitajaopiskelijoiden paineluelvytysosaamista sekä rohkaista heitä elvyttämään tilanteen vaatiessa. Tavoitteena oli myös, että opiskelijat saavat kartoittaa omat elvytystaitonsa ja nähdä onko heidän taidoissaan eroja.

Opinnäytetyön teoreettinen viitekehys käsittelee aikuisen paineluelvytystä, opetustilaisuutta ja lähihoitajaopiskelijaa. Teoreettinen viitekehys pohjautuu kotimaisiin ja ulkomaisiin tietokantoihin, hoitoalan kirjallisuuteen sekä hoito- ja lääketieteellisiin julkaisuihin. Käytettyjä kotimaisia tietolähteitä ovat Medic, Käypä hoito -suositukset ja Duodecim. Lisäksi tietoa on hyödynnetty ulkomaisesta tietokannasta PubMedista.

Toiminnallinen osuus tässä opinnäytetyössä toteutettiin projektina Vaasan ammattikoulu Vamialla elvytysluokassa. Projekti sisälsi opetustilaisuuden sekä käytännön harjoittelun, jonka jälkeen lähihoitajaopiskelijoiden kokemuksia ja ajatuksia kerättiin kyselylomakkeen avulla. Tuloksista voidaan päätellä yhteenvetona, että suurin osa lähihoitajaopiskelijoista koki elvytystilaisuuden hyödylliseksi ja kertauksen hyväksi tulevaisuutta ajatellen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste