Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Muistisairaan potilaan kohtaaminen ja ohjaaminen sairaalaympäristössä

Holmlund, Anna; Virtanen, Irina (2025)

 
Avaa tiedosto
Holmlund_Virtanen.pdf (464.5Kt)
Lataukset: 


Holmlund, Anna
Virtanen, Irina
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052817591
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoitus oli selvittää muistisairaan potilaan kohtaamiseen ja ohjaamiseen liittyviä huomioon otettavia asioita. Opinnäytetyön tavoite oli lisätä hoitohenkilökunnan tietoutta muistisairaan potilaan kohtaamisesta ja ohjaamisesta. Teoriaosiossa tarkastellaan eri muistisairauksia, muistisairauksien etenemisvaiheista yleisellä tasolla, muistisairaan potilaan kohtaamisesta ja ohjaamisesta. Työssä sairaalaympäristöllä tarkoitetaan vuodeosastoa. Asiat oli tuotu esille yleisellä tasolla ja ne ovat hyödynnettävissä sairaalaympäristössä.

Opinnäytetyön toteutustapa oli kuvaileva kirjallisuuskatsaus. Kuvailevan kirjallisuuskatsauksen analyysi menetelmä oli teema-analyysi. Opinnäytetyössä oli kaksi tutkimuskysymystä, joihin etsittiin vastauksia. Tiedonhaku rajattiin alle 10 vuotta vanhoihin sekä suomen ja englanninkielisiin lähteisiin.

Tuloksista selviää, että potilaan ohjaamiseen ja kohtaamiseen vaikuttivat muun muassa muistisairauden etenemisvaihe, ympäristö, hoitajien ammatillinen osaaminen, hoitajien ja lääkäreiden sekä omaisten välinen yhteistyö. Muistisairauden edetessä toimintakyky muuttuu ja käytösoireet korostuvat. Muistisairauden eteneminen on yksilöllistä. Jatkotutkimusehdotuksena on sairaalaan henkilökunnalle pienen oppaan kehittäminen muistisairaan potilaan kohtaamisesta ja ohjaamisesta sairauden eri vaiheissa. Tämän lisäksi jatkotutkimusehdotuksena on tutkia muistisairaiden potilaiden käytösoireiden kehittymisen suuntaa sairaalajaksoilla.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste