Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ympäristökasvatus 3–5-vuotiaiden lasten varhaiskasvatusryhmässä

Kallio, Jutta (2025)

 
Avaa tiedosto
Kallio_Jutta.pdf (1.414Mt)
Lataukset: 


Kallio, Jutta
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025052817720
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoitus oli kartoittaa, minkälaista ympäristökasvatusta varhaiskasvatuksessa on mahdollista järjestää 3–5 –vuotiaille lapsille sekä miten se vaikuttaa heihin. Tavoitteena oli tuoda esiin uutta tietoa, näkökulmia ja menetelmiä, joita voidaan jatkossa hyödyntää varhaiskasvatusyksikön toiminnassa. Kirjoittajan oma ammatillinen kasvu sekä osaamisen kehittyminen ympäristökasvatuksen suunnittelun, toteutuksen sekä arvioinnin saralla oli myös merkittävä päämäärä.

Opinnäytetyö toteutettiin varhaiskasvatuksen opettajana työskennellessä ja työelämänkumppanina toimi lohjalainen varhaiskasvatusyksikkö. Toteutusmuotona käytettiin päiväkirjamuotoista opinnäytetyötä (PONT) eli omaa työtä kuvattiin sekä analysoitiin kahdeksan viikon ajan. Menetelmänä hyödynnettiin autoetnografiaa, jonka avulla omalla toiminnalla ja havainnoinnilla tuotettu tieto sidottiin osaksi laajempaa varhaiskasvatuksen kontekstia.

Vaikka opinnäytetyön aihe oli ympäristökasvatus, opinnäytetyöprosessi tarjosi merkittäviä oppimiskokemuksia myös yleisesti varhaiskasvatuksesta vahvistaen kirjoittajan ammatillisia valmiuksia. Autoetnografian käyttäminen menetelmänä kannusti jatkuvaan reflektointiin, mikä johti syvällisempään ymmärrykseen omasta työstä ja sen kehittämiskohteista. Opinnäytetyö syvensi kirjoittajan ymmärrystä luonnon merkityksestä oppimisympäristönä, kokopäiväpedagogiikan periaatteista sekä vuorovaikutuksen keskeisestä roolista varhaiskasvatuksessa. Opinnäyteprosessista syntyi tuotoksena kolmen kohdan taulu, jota voi jatkossa hyödyntää varhaiskasvatusyksiköissä muistuttamassa ympäristökasvatuksen tärkeimmistä toimintatavoista. Kirjoittaja toivoo voivansa jatkaa ympäristökasvatuksen kehittämistä ja tutkimista yhteistyössä työelämäkumppanin kanssa hyödyntäen opinnäytetyöprosessin aikana syntyneitä ideoita. Tavoitteena laajentaa ympäristökasvatuksen toteuttamista myös muihin ikäryhmiin sekä
testata kehitettyjä menetelmiä pidemmällä aikavälillä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste