Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Betonilattian jälkihoito

Valjakka, Juha (2015)

 
Avaa tiedosto
Valjakka_Juha.pdf (1.135Mt)
Lataukset: 


Valjakka, Juha
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201504214683
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutkitaan jälkihoitoaineiden vaikutusta betonin kuivumiseen. Tarkoituksena on tutkia, millä tavoin jälkihoitoaineet vaikuttavat veden haihtumiseen betonista ja verrata vedenhaihtumista betonilattiasta ilman jälkihoitoa ja jälkihoito muovin kera. Betonin jälkihoidossa on kaksi eri vaihetta, jotka ovat varhaisjälkihoito ja varsinainen jälkihoito. Tässä tutkimuksessa keskityttiin varsinaisen jälkihoidon me-netelmiin suojaamalla betoni muovilla sekä jälkihoitoaineilla.

Tutkimuksessa koekappaleet tehtiin Kymenlaakson ammattikorkeakoulun rakennusla-boratoriossa: tutkimuksessa käytettiin kuivabetonia. Koekappaleista kahtatoista(12) säilytettiin laboratorio-olosuhteissa ja kahtatoista(12) olosuhdekaapissa, jolloin kui-vumista verrattiin kahden eri olosuhteen välillä. Veden haihtumista betonista seurattiin punnitsemalla koekappaleet tutkimussuunnitelman mukaisesti. Tutkimuksessa käytet-tiin seitsemää eri jälkihoitoainetta. Yhdet kappaleet jätettiin kokonaan ilman jälkihoitoa ja kahdet kappaleet suojattiin tiiviillä muovikalvolla. Tutkimuksen kesto tässä opinnäytetyössä oli valun jälkeiset 45 vuorokautta.

Tutkimuksen tuloksena voidaan päätellä, että jälkihoitoaineiden välillä on toimivuuden suhteen isoja eroja, johon vaikuttavat mm. olosuhteet, levitetty ainemäärä, ilman kosteus, betonin lujuusluokka, betonin vesipitoisuus ja rakenteen paksuus.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste