Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tiedonvaihto ja viranomaisyhteistyö Kelan TYM-toiminnassa

Waaramäki, Anna-Eriikka (2025)

Avaa tiedosto
Waaramaki_Anna-Eriikka.pdf (406.7Kt)
Lataukset: 


Waaramäki, Anna-Eriikka
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025060420307
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa Kelan moniammatillisen ratkaisukeskuksen monialaisen tiimin viranomaisyhteistyötä. Tarkoituksena oli löytää viranomaisyhteistyön ja viranomaisten välisen tiedon vaihdon hyötyjä ja mahdollisia haasteita. Tavoitteena oli laajentaa tietoa Kelan etuuskäsittelijöiden kokemuksista viranomaisyhteistyöstä ja monialaisesta työllisyyden edistämisestä yhteistyössä eri toimijoiden kanssa. Tämän opinnäytetyön toimeksiantajana on Kansaneläkelaitos eli Kela.

Opinnäytetyön keskeisinä käsitteinä ovat työttömyys, monialainen yhteistyö, viranomaisyhteistyö, tiedonvaihto ja tietosuoja. Kaikki käsitteet liittyvät opinnäytetyön aiheeseen ja ne perustellaan kattavasti lähteisiin perustuen. Monialainen yhteistyö on osa työttömien palveluita, missä tehdään viranomaisyhteistyötä Kelan, hyvinvointialueiden ja työvoimaviranomaisten kesken. Viranomaisten välinen tiedonvaihto on osa monialaista yhteistyötä ja tietosuoja turvaa asiakkaan tietojen käsittelyn asianmukaisesti.

Opinnäytetyössä hyödynnettiin laadullisen tutkimuksen menetelmiä. Osana opinnäytetyötä tehtiin kysely Kelan moniammatillisen ratkaisukeskuksen työkykyneuvojille ja heidän esihenkilöille tiedonvaihdon hyötyjen, haasteiden ja kehittämiskohteiden kartoittamiseksi. Kyselyn tuloksista nousi esiin tiedonvaihdon osittainen sujuvoituminen vuosien varrella, tiedonvaihdon hyödyt Kelan etuuksia ratkaistaessa sekä haasteet viranomaisten välisen yhteisen järjestelmän käytössä.

Kyselyn tulokset vastasivat määritettyyn tutkimuskysymykseen sekä opinnäytetyön tarkoitukseen ja tavoitteeseen. Johtopäätöksenä todettiin, että viranomaisten välinen tiedonvaihto toimii hyvin, kun muistetaan tehdä tarvittavat kirjaukset yhteiseen järjestelmään. Kehittämisen osalta yhteistyön syventäminen ja organisaatioiden sitouttaminen yhteisesti sovittuihin käytäntöihin nousi keskeiseksi kohteeksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste