Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

4H-yhdistyksen ystäväpalvelu vanhuksen arjen tukena

Sirviö, Eila; Tauriainen, Kirsi (2006)

 
Avaa tiedosto
Sirvio_Tauriainen.pdf (4.821Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Sirviö, Eila
Tauriainen, Kirsi
2006
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025101025876
Tiivistelmä
Jokainen ihminen haluaa arvokkaan ja hyvän vanhuuden kotona. Kuhmon 4H­yhdistyksen ystäväpalvelutoiminta edistää osaltaan tätä ajatusta. Ystäväpalvelutoiminta on vanhuksen tukemista kodin arjessa kuntouttavalla työotteella. Sillä pyritään edesauttamaan vanhusten selviämistä kotona mahdollisimman pitkään. Toiminta on myös sosiaalista vuorovaikutusta, joka ehkäisee vanhuksen yksinäisyyden tunnetta. Tutkimuksessa selvitettiin vanhusten kokemuksia ystäväpalvelutoiminnasta ja kerattiin heiltä kehittämisideoita toiminnan jatkoa ajatellen. Kohderyhmänä oli ystäväpalvelupiiriin kuuluvat 30 vanhusta.

Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää sitä, miten vanhukset ovat kokeneet Kuhmon 4H-yhdistyksen ystäväpalvelutoiminnan, miten se vastaa vanhusten tarpeisiin ja millaisia ystäväpalvelutoiminnan kehittämisideoita vanhuksilla on. Keväällä 2005 laadimme kyselylomakkeet ja samana kesänä vanhusten kyselyt toteutettiin ystäväpalvelutyöntekijöiden avustuksella. Syksyllä 2005 analysoimme kyselyt ja aloitimme teoriaosuuden kokoamisen. Tutkimuksen teoriassa tarkasteltiin, mitä hyvä vanheneminen oli kotona sekä vanhuuteen liittyviä kotiin tuotettavia palveluja ja niiden tuottajia. Lähemmässä tarkastelussa oli järjestöjen rooli, erityisesti 4H­yhdistyksen ystäväpalvelutoiminta, vanhuksen arjessa.

Tutkimuksessa lähes kaikki vastanneet ilmoittivat tarvitsevansa ystäväpalvelutyöntekijää juttelukaveriksi. Sosiaalinen kanssakäyminen oli vanhuksille erittain merkityksellistä ja se pitää mielen virkeänä. Tutkimuksen vanhukset arvioivat terveydentilansa melko huonoksi, mutta liikuntakykyä vielä löytyi hyvin. Ystäväpalvelutoiminnan yhtenä tarkoituksena onkin liikkumismahdollisuuksien edesauttaminen ja ylläpitäminen. Tätä kautta myös tuetaan vanhuksen voimavaralähtöistä omatoimisuutta mahdollistamalla omien asioiden hoitamisen. Tutkimuksemme mukaan ystäväpalvelutoiminta koettiin melko riittäväksi. Enemman aikaa toivottiin ulkoiluun ja seurusteluun. Vanhukset halusivat enemmän virkistystoimintaa ja jonkun joka mahdollistaa sinne pääsyn. Vanhukset kaipasivat keskinaista kanssakäymistä. Sitä kautta he saavat toisiltaan vertaistukea arjen keskellä. Tulosten perusteella todettiin, että ystäväpalvelutoiminnan tarkoitus ja vanhusten tarpeet kohtasivat hyvin ja että toiminta oli erittäin tarpeellista vanhuksille heidän arjen tukemisen kannalta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste