Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Jalostusarvon nostaminen koivutukkien sahauksessa

Vehniäinen, Hannu (2006)

 
Avaa tiedosto
Vehniainen_Hannu.pdf (3.513Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Vehniäinen, Hannu
2006
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025110727294
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on tehty Oy Haka-Wood Ab:n sahalaitoksen toimeksiannosta.

Työn tavoitteena oli Oy Haka-Wood Ab:n koivutukkien sahauksen kannattavuuden parantaminen. Päätavoitteeksi työlle tuli ns. oksalaadun kannattavuuden parantaminen. Sahauksessa tulevaa huonon oksalaadun määrää pyritään vähentämään ensisijaisesti parantamalla raaka-aineen laatua. Työstä käy ilmi mistä johtuu ns. oksalaadun syntyminen sahauksessa.

Työssä tutkitaan sahausprosessia ja kuivausta, jotka vaikuttavat sahauksen kannattavuuteen. Osa työtä oli tutkia määrät, mitä sahauksessa saadaan ja ne eri laatuina. Sahatavaran määrä ja sen laatu vaikuttaa liikevaihtoon, mikä on oleellinen osa sahauksen kannattavuutta.

Oksalaadun syntyä ei voida kokonaan poistaa, joten sille etsitään arvonnousua jatkojalostuksella. Työn tuloksena voidaan nähdä, että optimaalikatkaisulla ja sormijatkamalla saadaan hyvälaatuinen aihio. Aihiosta valmistetaan lopputuotteena sormijatkettu lattialankku.

Opinnäytetyön tuloksena saadaan sahauksen kannattavuutta parannettua ns. oksalaadun osalta, jonka osuus on kolmasosa sahatuotannosta. Myös työpanos jää paikkakunnalle, jolla on merkittävä vaikutus kuntatalouteen. Sahauksen kannattavuus saadaan jatkojalostuksen ansiosta paranemaan kymmeniä prosentteja mikä näkyy liikevaihtona samoilla sahausmäärillä. Kysymys on siis tuotteen arvonnoususta.

Työn aikana huomasin, että jatkotutkimukselle on tarvetta ennen kaikkea koivun kuivauksessa. Tutkimusta tarvitaan myös sahausprosessin kehittämisessä, lähinnä .sahausasetteiden ja raaka-aineen katkonnan vaikutuksesta toisiinsa
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste