Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Tiedolla johtamisen toteutuminen vastaavan työterveyshoitajan työssä

Meriläinen, Sanna; Tampio, Sirpa (2025)

 
Avaa tiedosto
Merilainen_Sanna_Tampio_Sirpa.pdf (673.4Kt)
Lataukset: 


Meriläinen, Sanna
Tampio, Sirpa
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025120231699
Tiivistelmä
Tiedolla johtaminen on keskeinen tekijä organisaatioiden toiminnan kehittämisessä, sillä sen avulla päätöksenteko perustuu luotettavaan ja ajantasaiseen tietoon. Työterveyshuollossa se vahvistaa esihenkilöiden johtamistyötä, auttaa hyödyntämään dataa arjen päätöksenteossa ja tukee organisaation jatkuvaa kehittämistä.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää vastaavien työterveyshoitajien tiedolla johtamisen nykytilaa toimeksiantajaorganisaatiossa sekä tuottaa kehittämisehdotuksia sen vahvistamiseksi. Tavoitteena oli saada tietoa siitä, miten tiedolla johtaminen toteutuu vastaavan työterveyshoitajan esihenkilötyössä ja millä keinoilla sitä voidaan kehittää. Opinnäytetyö toteutettiin tutkimuksellisena kehittämistyönä, jossa aineistonkeruumenetelminä käytettiin strukturoitua kyselyä ja osallistavia Teams-keskusteluja. Aineisto analysoitiin aineistolähtöisen sisällönanalyysin avulla.

Tulokset osoittivat, että tiedolla johtaminen on keskeinen osa vastaavan työterveyshoitajan työtä, mutta sen käytännön toteutusta vaikeuttavat tietojärjestelmien hajanaisuus, raporttien runsaus ja ajankäytön rajallisuus. Kehittämistarpeina korostuivat selkeämmät mittarit, esihenkilöiden koulutus tiedon tulkinnassa sekä tiedon viestiminen käytännönläheisessä muodossa. Johtopäätöksenä voidaan todeta, että onnistunut tiedolla johtaminen edellyttää sekä toimivia järjestelmiä että ihmislähtöistä otetta, jossa tieto yhdistyy vuorovaikutukseen, luottamukseen ja henkilöstön tukemiseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste