Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Käyttöliittymän automaattinen testaus

Suanto, Noora (2025)

 
Avaa tiedosto
Suanto_Noora.pdf (2.545Mt)
Lataukset: 

Rajoitettu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången begränsad
Suanto, Noora
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025120332006
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä toteutettiin radioverkkojärjestelmien systeemitestauksen avuksi kehitetyn käyttöliittymän automaattinen testauskokonaisuus, jonka tavoitteena oli varmistaa käyttöliittymän toiminnan luotettavuus. Testiautomaation kehittämisen taustalla oli tarve vähentää manuaalista testaamista ja varmistaa, etteivät käyttöliittymään tai sen suoritusympäristöön tehdyt muutokset riko olemassa olevia toiminnallisuuksia.

Testiautomaatio rakennettiin Robot Framework -testiautomaatiokehyksen ja SeleniumLibrary-kirjaston avulla. Toteutetut testit jaettiin kahteen kokonaisuuteen; käyttöliittymän perustoimintoja validoiviin testeihin sekä edistyneempiin parametrien asettamista tarkasteleviin testeihin. Testit kattavat muun muassa autentikoinnin, radiotestilinjojen hakemisen ja valitsemisen, parametrien tallentamisen ja palautumisen sekä kokonaisen testiajon käynnistämisen tarkastelun.

Kokonaisuutena kehitetty automaatiotestaus tarjoaa toistettavan ja yhdenmukaisen tavan tarkastaa käyttöliittymän kriittisiä toimintoja. Se vähentää testaamiseen kuluvaa aikaa ja vaivannäköä sekä auttaa varmistamaan järjestelmän toimintavarmuuden myös muutostilanteissa. Automaatiotestaus tukee järjestelmän ylläpidettävyyttä ja mahdollistaa käyttöliittymän jatkuvan validoinnin osana kehitysprosessia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste