Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • LAB-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Valmentava johtaminen ja motivaatio palvelupolulla : työntekijöiden kokemukset

Koskela, Erika (2025)

 
Avaa tiedosto
Koskela_Erika.pdf (384.5Kt)
Lataukset: 


Koskela, Erika
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025121938413
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä tarkastellaan, miten valmentava johtaminen ja motivaatio vaikuttavat työntekijöiden työskentelyyn tietyn elokuvateatterin palvelupolulla. Toimeksiantaja Yritys X:n tarpeena on kehittää palvelupolun johtamista valmentavan johtamisen näkökulmasta ja lisätä työntekijöiden motivaatiota palvelupolulla. Tavoitteena on tunnistaa tekijät, jotka edistävät valmentavan johtamisen toteutumista sekä sen merkitystä työntekijöiden motivaatioon ja työn merkityksen tunteeseen. Työ rajataan johtamisen näkökulmaan, jota tarkastellaan motivaation, vuorovaikutuksen ja yksilön kehittymisen näkökulmista.

Valmentava esihenkilötyö korostaa myönteisiä vuorovaikutussuhteita, myötätuntoa sekä työntekijöiden autonomian ja pätevyyden tukemista. Tutkimusaineisto kerättiin teemahaastatteluilla, jotka kohdistuivat työntekijöiden kokemuksiin valmentavasta johtamisesta ja motivaatiosta. Aineisto analysoitiin laadullisella sisällönanalyysillä.

Tulokset osoittavat, että valmentava esihenkilötyö vahvistaa työyhteisön yhteishenkeä, motivaatiota, työssä jaksamista ja arvostuksen tunnetta. Merkittävinä teemoina nousivat esihenkilöiden palautteenanto, kehitysehdotusten huomiointi ja vuorovaikutteinen keskustelu. Yritys X voi hyödyntää tuloksia esihenkilöiden koulutuksessa ja palvelupolun kehittämisessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste