Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Datalähtöiset ja tekoälyavusteiset menetelmät SaaS-yrityksen myynnin kehittämisessä

Luoma, Eetu (2025)

 
Avaa tiedosto
Luoma_Eetu.pdf (315.9Kt)
Lataukset: 

Avoin saatavuus / Open access / Öppen tillgång
Luoma, Eetu
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025122638936
Tiivistelmä
Tässä päiväkirjamuotoisessa opinnäytetyössä kehitettiin suomalaisen SaaS-yrityksen myynti- ja markkinointiprosesseja hyödyntämällä asiakas- ja prospektitietoja yhdessä uusien digitaalisten työkalujen kanssa. Projekti keskittyi liidien tunnistamisen hakemiseen, pisteytyksen parantamiseen sekä uuden myyntialustan käyttöönoton tukemiseen. Työ tehtiin kirjoittajan säännöllisten työtehtävien ohessa, ja raportointijakso kattoi kahdeksan viikkoa syksyllä 2025.

Päiväkirjamuotoinen opinnäytetyö kuvaa kehitystyön edistymistä, käytettyjä menetelmiä ja tutkimukseen tai alan käytäntöihin perustuvia pohdintoja. Tekijä osallistui projektin aikana uuden CRM- ja myyntialustan käyttöönottoon, alustavan pisteytysmallin kehittämiseen myynnin prospektointia varten ja testasi automaattisia työkaluja, jotka pystyivät tunnistamaan potentiaalisia liidejä suurista yritystietokannoista. Työhön sisältyi myös markkinointiviestinnän tukeminen ja tiivis yhteistyö kehittäjien, markkinoinnin ja asiakastyytyväisyystiimin kanssa.

Tästä opinnäytetyöstä oli useita etuja toimeksiantajayritykselle: se loi jäsennellyn pohjan liidien pisteytys- ja prospektointikäytäntöjen kehittämiselle ja mahdollisti uuden myyntialustan helpomman soveltamisen. Tulokset vahvistivat näkemystä siitä, miten data ja automaatio voivat palvella myyntisuppilon alkuvaiheita ja samalla vähentää manuaalista työtä. Varsinaisen kehitystyön pitkän aikavälin vaikutukset näkyvät paremmin pisteytysmallin ja alustan toimintojen muodossa, kun niiden käyttö otetaan käyttöön myyntitiimin jokapäiväisessä työssä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste