Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ammatillisen opetuksen muutosvalmius: opettajien ja ohjaajien valmistautuminen tutkinnon perusteiden uudistuksiin

Pulkkanen, Maarit (2025)

 
Avaa tiedosto
Pulkkanen_Maarit.pdf (782.2Kt)
Lataukset: 

Avoin saatavuus / Open access / Öppen tillgång
Pulkkanen, Maarit
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202601081128
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen tarkoituksena on selvittää miten Ammattiopisto Gradian hius- ja kauneudenhoitoalan opettajat ja ohjaajat kokevat valmistautumisen tutkinnon perusteiden muutokseen ja mitkä tekijät edesauttavat valmistautumisen onnistumisessa. Opinnäytetyön tavoite on laatia kehitysehdotuksia hius-ja kauneudenhoitoalan opettajien ja ohjaajien muutokseen valmistautumisessa.

Ammattiopisto Gradian hius- ja kauneudenhoitoalan tiimissä työskentelee 12 opettajaa ja ohjaajaa. Tiimi valmistautuu muutostilanteeseen keväällä 2025 yhteisellä tiimityöllä. Valmistautumisen aikana opettaja- ja ohjaajatiimi työstää uusia tutkinnon perusteita oppilaitokselle sopivaksi opetussuunnitelmaksi.

Tutkimus on metodologialtaan eli tutkimusotteeltaan laadullinen tutkimus ja aineisto hankittiin ammattiopisto Gradian hius- ja kauneudenhoitoalan opetus- ja ohjaushenkilöstön teemahaastattelulla ja havainnoinnilla. Teemahaastattelun teemat koskivat ajankäyttöä, viestintää ja osallisuutta. Teoreettisena viitekehyksenä toimi muutosjohtaminen, muutosviestintä organisaatiossa ja tiimityö.

Tutkimuksen tuloksena ilmeni, että opettajat ja ohjaajat ovat tyytyväisiä muutosjohtamiseen ajankäytön osalta, mutta toivovat enemmän yhteistä aikaa keskustelulle sekä johdon toimesta täsmällisempää käsitteiden avaamista. Viestintään toivottiin lisää selkeyttä ja johdonmukaisuutta. Osallisuus koettiin tärkeäksi ja tiimin toimivuuden kannalta yhteishenkeä täytyisi vielä rakentaa lisää. Johtopäätöksinä voidaan todeta, että ennakointi muutosjohtamisessa on tärkeä työvaihe ja sen suunnitteluun tulisi käyttää aikaa. Tiimin ja johdon vuoropuhelu, sekä luottamukselliset, avoimet henkilösuhteet auttavat muutokseen valmistautumisessa.

Opinnäytetyön tuotoksena kirjoitettiin artikkeli Laurea ammattikorkeakoulun julkaisuun sekä tuotettiin infograafi, joka kuvaa onnistuneen muutokseen valmistautumisen elementtejä. Tuotoksia voi pitää käyttökelpoisina esimerkkeinä seuraavassa muutostilanteessa, sekä ne voivat toimia myös ohjeena uusille opettajille ja ohjaajille valmistautumisessa tutkinnon perusteiden muutokseen. Jatkokehittelynä voisi tutkia tiimin yhteistyötaitojen kasvamista muutostilanteessa ja viestinnän osuutta työyhteisössä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste