Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Nosturin törmäyksenestojärjestelmän modernisointi

Grekula, Juha (2006)

 
Avaa tiedosto
Grekula_Juha.pdf (4.370Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Grekula, Juha
2006
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202601091151
Tiivistelmä
Suurissa teollisuuslaitoksissa on nostotehtävien suorittamista varten suuria nostureita. Yksi nosturisovellus on asentaa liikkuva nosturi hallin päästä päähän katon rajaan asennetuille nosturikiskoille. Kun sitten tälle samalle nosturilinjalle asennetaan kaksi erillistä siltanosturia tai useampia, niin tulee huomioida niiden toisiinsa törmäämisen mahdollisuus. Työn tarkoitus oli kehittää asiakkaalle nosturin törmäyksenestojärjestelmä, joka olisi mahdollista kytkeä niin uusimpiin kuin myös vanhempiin 70-luvulta peräisin oleviin nostureihin.

Opinnäytetyö on suunniteltu Pesmel Oy:lle Kauhajoelle. Pesmel Oy hankki kaikki työssä tarvitut komponentit ja tarjosi mahdollisuuden käyttää suunnitteluohjelmistojaan. Ohjelmointiin on käytetty Siemens Simatic Manager -ohjelmistoa ja sähködokumentaatiot on toteutettu Kymdatan CADS -ohjelmalla. Työn tilaajana toimi Rautaruukki Oy Raahen tehdas.

Nykyinen nostureissa käytössä oleva Gigasense-mikroaaltotutkan mittaukseen perustuva järjestelmä oli todettu tekniikaltansa huonoksi, ja useimmiten se olikin poissa käytöstä. Uudessa järjestelmässä oli tarkoitus käyttää hyödyksi uusinta tekniikkaa. Etäisyyden mittaukseen käytettiin Sick-DL60, lasermittaus­periaatteella toimivaa anturia. Järjestelmän logiikkayksikkönä oli Siemens S7-313C. Tiedonsiirtoon käytettiin Profibus DP -kenttäväylää.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste