Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Työvoiman saatavuuden varmistaminen - ennakointitoimintaa tehostamalla : case Työvoimatoimistoennakointi Pohjanmaalla

Nikula, Minna (2006)

 
Avaa tiedosto
Nikula_Minna.pdf (2.598Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Nikula, Minna
2006
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202601261771
Tiivistelmä
Alueellinen ennakointitoiminta on koulutus- ja osaamistarpeiden ennakoimista, jonka tavoitteena on viime kädessä ollut työvoiman saatavuuden turvaaminen. Ennakoinnil­la pyritään tuottamaan tietoa, jota voidaan käyttää hyväksi toiminnan suuntaamises­sa ja ohjauksessa. Ennakoiva työote tarkoittaa varautumista ja aktiivista vaikuttamis­ta tulevaisuuden osaamis- ja työvoimatarpeisiin.

Tarkoituksena oli koota työvoimatoimiston ennakointitoimintaan liittyvä tietämys kirjal­liseen muotoon. Kirjallista opasta voisi hyödyntää tehostettaessa työvoimatoimiston ennakointiprosessia ja opastettaessa uusia työvoimavirkailijoita työhön ennakoinnin parissa. Halusin myös tuoda esille "työvoimatoimistoennakoinnin" TEK (työvoima- ja elinkeinokeskus) ennakoinnin rinnalle. Työhallinnon ennakointikeskustelussa puhu­taan lähes poikkeuksetta vain TEK-ennakoinnista. Aiempaa kirjallista kuvausta työ­voimatoimiston ennakointiprosessista ei ollut olemassa. Keskeisenä opinnäytetyön tavoitteena oli saada Suomen työvoimatoimistoissa työskenteleville työvoimavirkaili­joille kirjallinen opastus/ ohjeistus ennakointiprosessista.

Saadakseni lisänäkökulmaa ennakointitoiminnan tehostamisesta ja ennakointitietojen entistä tehokkaammasta hyödyntämisestä, tein kvalitatiivisen ennakointiasiantuntijoi­den teemahaastattelun. Haastattelun avulla sain esille ennakointitoiminnassa olevia ongelmakohtia ja ehdotuksia näiden ongelmien ratkaisemiseksi.

Työvoimatoimiston ennakointiprosessia on tärkeä tehostaa. Työvoimatoimisto on edelläkävijä ja avainasemassa alueensa työmarkkinoiden ennakoimisessa. Enna­kointitietoihin voi luottaa ja ne voivat ohjata toimintaa tuloksellisesti, mikäli ennakoin­tiprosessiin todella panostetaan. Ennakointitoiminta auttaa työvoimatoimistoa vas­taamaan tehokkaasti alueensa työmarkkinoiden haasteisiin ja saavuttamaan haluttuja tuloksia. Jatkokehittämistä ajatellen työministeriön on koordinoitava työvoi­matoimistojen ennakointityön tehostamista, jotta sen saisi yhdenmukaisemmaksi. Olisi löydettävä keino TKTT (työvoiman ja koulutuksen tarvetutkimus) -haastattelujen vaikuttavuuden mittaamiseksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste